معرفی محصول

خرید 25 مدل بهترین مسواک با کیفیت + لیست قیمت

یکی از مهم ترین نکات برای رعایت بهداشت دهان و دندان ، داشتن یک مسواک خوب است .برای داشتن دندان های سفید و درخشان و رفع بوی بد دهان باید در انتخاب و خرید مسواک دقت زیادی داشته باشید.

یک مسواک خوب باید دسترسی به بیشترین سطح دندان را بدهد و به راحتی به دندان های عقب دسترسی داشته باشد و کاملا تمیز کند. باید مسواکی انتخاب کنید که به راحتی دندانهایتان را با آن بشویید.

 

انواع مسواک ها

 • مسواک نرم
 • مسواک متوسط
 • مسواک سخت

در انتخاب و خرید مسواک باید دقت زیادی کنید و مسواکی را انتخاب کنید که خیلی سخت نباشد .مسواک هایی که طول الیافشان زیاد است و ضخامت زیاد داند مسواک سخت هستند که در طولانی مدت باعث فرسایش دندان ها می شود و به لثه ها آسیب می رسانند. مسواک های نرم الیاف انعطاف پذیر دارند که خم می شودو به راحتی مرز بین لثه و دندان ها را تمیز می کنند

انواع مسواک ها

ویژ گی های یک مسواک خوب چیست؟

1-سایز مسواک: یک مسواک خوب باید به راحتی در دست جا بشود و در هنگام خیس شدن دست از دستتان سر نخورد. پس سایز استاندارد آن به گونه ای است که در دست جا بشود .و دسترسی به همه دندانها راحت باشد به خصوص تمیز کردن آخرین دندان .به طور معمول سایز استاندارد مسواک برای بزرگسالان بین نیم تا یک اینچ است . و سایز مناسب برای کودکان باید متناسب با دست آنها باشد و سنگینی نداشته باشد.مسواک هایی که در انتهای آن عروسک دارد برای کودکان سختتر است پس ساده آن بهتر است.

2-میزان سختی مسواک: در انتخاب مسواک دقت کنید که مسواکی را انتخاب کنید که در هنگام استفاده از آن راحت باشید .یکی از پرطرفدارترین مسواک ها نوع نرم آن است .مسواک هایی که نوک الیاف آنها گرد است نسبت به لبه نوک تیز آنها آسیب کمتری به لثه ها وارد می کند.افرادی که لثه های حساس دارند و با کوچکترین فشار خونریزی لثه دارند باید در انتخاب مسواک دقت کننده و لبه گرد الیاف را انتخاب کنند.

3-انتخاب یک دندانپزشک خوب :  در انتخاب یک مسواک خوب و مناسب بهتر است با یک دندان پزشک مشورت کنید. و یا هنگام خرید مسواک به دفترچه راهنمای آن نگاه کنید که نوشته تاییدیه پزشک در آن وجود داشته باشد

پیشنهاد:
لیست قیمت 21 مدل دکلره (بدون آسیب به مو) + خرید اینترنتی

در خرید مسواک دلیل نمی شود که مسواک گرانتر بهتر است در ضمن مسواک ارزانتر بخرید که زود آن را تعویض کنید .مسواک های برقی در هر بار استفاده باید سر الیاف آنها تعویض شود و هزینه زیادی را نسبت به مسواک معمولی دارد

فرق مسواک برقی با دستی

تاثیر مسواک برقی با دستی در تمیز کردن دندان ها و از بین بردن پلاک های دندان ها تفاوت زیادی با هم ندارند در آزمایشات انجام داده شده نوع خاصی از مسواک برقی است که با حرکات نوسانی که دارد موثر تر  از مسواک های دستی عمل می کنند و دندان ها را بهتر تمیز می کند.

فرق مسواک برقی با دستی

 

نکات مهم در انتخاب مسواک خوب

 • داشتن الیاف زیاد در مسواک باعث تمیزی بهتر دندان ها می شود
 • مسواکی که مناسب سایز دستتان است انتخاب کنید تا کنترل بیشتری در تمیز کردن دندان ها داشته باشید
 • شیبی که بین دسته مسواک و سر آن است باید بسیار ملایم باشد
 • از به کارگیری مسواک ها کهنه که به دندان ها و لثه ها آسیب می رسانند جلوگیری کنید زیرا باکتری های زیادی وارد دهان می شود.
 • مدت زمان مفید استفاده از یک مسواک خوب حداکثر سه ماه است و برای یک مسواک معمولی یک ماه است و بعد از سه ماه  باکتری های روی الیاف به حداکثر می رسند
 • پس از هربار استفاده از مسواک آن را بشویید و با دست ، باقی مانده خمیر دندان مانده در لای الیاف را تمیز کنید
 • مسواک باید در جای خشک نگهداری شودبه هیچ وجه مسواک را داخل حمام یا جای مرطوب نگذارید چون میکروب ها روی سطم مسواک باقی می مانند و خاصیت ارتجاعی مسواک به دلیل رطوبت از بین می رود.
 • مسواک یک وسیله شخصی است که هر فردی نمی تواند از آن استفاده کند و از قرار دادن مسواک خود در مجاور سایر مسواک ها پرهیز کنید. زیرا باعث انتقال میکروب می شود.
 • مسواک را بعد از استفاده درون درپوش بگذارید. تا از ورود گرد و غبار بر سطح مسواک جلوگیری کنید.
 • هنگامی که مسواک خیس است درپوش آن را نگذارید زیرا باکتری ها سریعتر در آن رشد می کنند
 • افرادی که دارای بیماری و مشکلات خاص دارند هریک یا سه هفته باید مسواک خود را تعویض کنند
پیشنهاد:
خرید اینترنتی 24 مدل پودر فیکساتور طبیعی

 روش مسواک زدن کودکان

کودکانی که دندان هایشان تازه روییده است بهتر است با یک پارچه نم دار تمیز گردد تا دندانهای شیری آنها زود دچار پوسیدگی نگردد. با رشد کودکان والدین میتوانند با مسواک های انگشتی که برس نرم دارند دندان کودک خود را تمیز کنند.این مسواک ها باعث آسیب به لثه ها نمی شود و برای والدین راحت تر است.

کودکان تا سن 6 سالگی قادر به تمیز کردن دندان های خود نیستند .والدین باید با مسواک های انگشتی دندان های کودکان را تمیز کنندتا کودکان بهداشت دندان را یاد بگیرند .نکته مهم این است که والدین تا سن 12 سالگی باید بر مسواک ردن کودک خود نظاررت داشته باشند.

 روش مسواک زدن کودکان

نحوه صحیح مسواک زدن

مسواک زدن با روش دایره ای و با حرکات بالا و پایین درست است  مرز بین لثه و دندان ها را با شیب ملایم 45 درجه مسواک بزنید و فشار خیلی کمی را بر روی لثه ها وارد کنیدتا لثه تمیز شود کسواک را را بر روی لثه ها  حرکت دهید و سپس خارج کنیدطوری که آسیبی به لثه شما وارد نکند تمیز کردن زیر لثه مهم است چون باکتری های زیادی در آنجا وجود دارد.

در هنگام مسواک زدن حتما روی زبان خود را مسواک بزنید زیرا باکتری ها بر روی زبان می چسبند پس در هر بار مسواک زدن دو تا سه دقیقه برای مسواک زدن بر روی زبان بگذارید.

بعد از خوردن غذا تا نیم ساعت بعد مسواک نزنید تا اسید حاصل از خوردن خنثی شود و دندانها در این زمان بسیار حساس هستند و ممکن است به مینا دندان آسیب برسد.

نحوه استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان یک بار در روز لازم است.به نقاطی از دندان ممکن است مسواک نرسد و پلاک های دندان با مسواک تمیز نمی شوند و بعد از مدتی به رسوبات سخت تبدیل می شوند بنابراین برای رفع این مشکل باید حداقل روزی یک بار نخ دندان بزنید .بهتر است قبل از زدن مسواک نخ دندان بکشید.و بین همه دندان ها نخ دندان بکشید .برای هرکدام از نخ تمیز استفاده کنید به آرامی نخ را تا انتهای دندان فرو ببرید و غذای باقی مانده را بیرون بیاورید تا لثه ها زخم نگردد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

دکمه بازگشت به بالا