آموزشی

4 روش کاربردی برای سلامت ناخن ها

معمولا بسیاری از خانم ها به ناخن هایشان علاقه بسیاری دارند و اما نمیدانند که چطور باید از آن ها مراقبت کرد و نظافت آن ها را رعایت کرد. ما در این مقاله سعی داریم که شما را با 4 روش کاربردی برای سلامت ناخن ها آشنا کنیم. همه مشکلات ناخن ها از میکروب ها و باکتری ها آغاز می شود اما چه باید کرد که از دست این میکروب ها رهایی پیدا کرد؟ برای این کار بهتر است که ناخن هایتان را به طور منظم با ناخن گیر مناسب کوتاه کنید و بعد از هر شست و شو آن ها را خشک کنید ، اما این را از یاد نبرید که اگر ناخن ها مدت زیادی در آب بمانند ممکن است که بشکنند که این موضوع برای همه آزار دهنده است. از بلند شدن بیش از حد ناخن ها جلوگیری کنید و سعی کنید که به طور مداوم با سوهان از بلند شدن و شکستن ناخن ها جلوگیری کنید. برخی از کار ها باعث میشوند که به ناخن ها آسیب جدی برسد و باعث بد دیده شدن ناخن ها می شود که یکی از این کارها جویدن ناخن ها است که باعث آسیب های جدی به بافت ناخن ها می شود و باعث لایه لایه شدن ناخن ها می شود و از بلند شدن ناخن های شما جلوگیری میکند.

مورد دیگری که باعث می شود به ناخن های شما آسیب برسد تراشیدن لاک از روی ناخن ها است ، حتما سعی کنید که لاک ناخن هایتان را با لاک پاک کن یا آسیتون ها پاک کنید. اگر لاک را از روی ناخن هایتان بتراشید باعث می شود که سطح ناخن های شما لکه دار و زشت شوند و علاوه بر این باعث می شود که سطح ناخن خشن و زبر شود که این موضوع خوشایند نیست و ناخن های دست و پای شما را بد شکل میکند. بهتر است که برای از بین بردن نا همواری های سطح ناخن ها ، ناخن هایتان را سوهان بزنید. زمانی که قصد دارید ناخن هایتان را سوهان بکشید به آرامی در یک جهت ناخن هایتان را سوهان بزنید ، اگر این کار را به تندی و در جهت های مختلف انجام دهید باعث می شود که نوک ناخن ها به شکل های مختلف در بیایند و یک دست نباشند. برای سوهان زدن ناخن هایتان نیاز است که انواع سوهان ها را بشناسید زیرا هر کدام از مدل سوهان ها مناسب برای یک کار هستند. در کنار همه این ها ما قصد داریم که شما را با روش های کاربردی برای سلامت ناخن ها آشنا کنیم که در ادامه آنها را بررسی میکنیم.

روش های کاربردی برای سلامت ناخن ها کدام اند؟

زمانی که نوبت به مراقبت از ناخن ها میرسد اولین چیزی که به ذهنتان میرسد انجام مانیکور است اما بسیاری از افراد این اطلاع را ندارند که باید به طور روزانه از ناخن ها مراقب کنند و به سلامت آنها اهمیت بدهند به همین دلیل علاوه بر مانیکور کردن ناخن ها شما می توانید از روش های کار آمد تری برای انجام این کار انتخاب کنید. همیشه این را در ذهن داریم که پیشگیری بهتر از درمان است بنابر این بهتر است که از بیماری های ناخن هایمان جلوگیری کنیم برای این کار بهتر است که چند نکات کوچک و مهم را رعایت کنیم که این ها شامل:

 • هرگز ناخن هایتان را نجوید
 • از مرطوب کننده های ناخن استفاده کنید
 • بهداشتتان را رعایت کیند
 • ناخن هایتان را منظم کوتاه کنید
 • زدن پوشش حفاظتی
 • هرگز لاک های ناخنتان را نتراشید
 • هنگام شستن ظرف دستکش بپوشید
 • از ژل و اکرایلیک برای ناخن ها استفاده نکنید
 • توقف مانیکور های مبتنی بر آب
 • سوهان زدن ناخن ها در یک جهت
 • انتخاب پاک کننده های مناسب برای ناخن ها
 • درمان و تقویت ناخن ها به طور مرتب
 • برش ناخن ها به طور مستقیم
 • اجتناب از سفت کننده ناخن ها
 • تغذیه مناسب
 • از تقویت کننده ناخن استفاده کنید
 • توقف استفاده از آستون
 • تمیز کردن لاک های اضافی کوتیکول
 • اجتناب از لاک های خشن
 • پولیش به جای لاک
پیشنهاد:
نکاتی که هنگام خرید کرم پودر باید بدانیم

 

روش های کاربردی برای سلامت ناخن ها کدام اند؟

این نکات از مهم ترین و کار آمد ترین راه کار ها برای بهداشت و سلامت ناخن ها است که می توانیم با رعایت مناسب این ها بهترین راه حل ها را داشته باشیم. معمولا ناخن ها سر منشا تمامی میکروب ها و باکتری ها هستد به همین دلیل بهتر است که از تجمع این آلودگی ها در یک جا جلوگیری کنیم. اگر بخواهیم به سلامت ناخن هایمان اهمیت بدهیم بهتر است که بهترین لاک را برای ناخن هایمان انتخاب کنیم و علاوه بر این باید از لاک پاک کن های که فاقد استون هستند آستفاده کنیم و این موضوع را از یاد نبرید که تا حد امکان از آستون استفاده نکنید چرا که آستون روی ناخن ها سفت می شود و باعث خشکی و شکنندگی همیشگی ناخن ها می شود. اگر بخواهیم مراقبت از ناخن ها را به صورت گسترده توضیح دهیم می توانیم وارد بحث کوتیکول ناخن شویم .

آیا تا به حال این اسم را شنیده اید یا میدانید کیتیول ناخن چیست؟ کوتیکول ناخن پوستی شفاف و سخت است که در محل رویش ناخن های دست و پا قرار دارد. این پوست سخت ، وظیفه‌ حفظ سلامت ناخن های تازه‌ روییده را بر عهده دارد و جلوی نفوذ باکتری به ریشه ناخن را می‌گیرد. ناحیه اطراف کوتیکول ها حساسیت‌ زیادی دارد و به ‌راحتی خشک شده و آسیب می‌بیند. این قسمت در معرض انواع عفونت های پوستی قرار دارد و به همین دلیل نیز حفظ سلامت کوتیکول ، تأثیر مهمی در سلامت ناخن ایفا می‌کند. ما در ادامه این مقاله شما را با 5 روش کاربردی برای سلامت ناخن ها اشنا خواهیم کرد.

 

استفاده از تقویت کننده های ناخن گیاهی

یکی از راه هایی که می توان بدون نگرانی و استرس از آن استفاده کرد ، استفاده از تقویت کننده های گیاهی و سنتی است. زمانی که گفته می شود تقویت کننده های گیاهی و سنتی به این معنا نیست که از هرگونه مواد گیاهی استفاده کنید چرا که استفاده سرخود از مواد و بدون داشتن اطلاعات کافی میتواند منجر به بیماری های بسیار و جبران ناپذیری شود بنابر این بهتر است اگر قصد استفاده از یک محصول را دارید اطلاع کافی راجب محصول مورد نظر به دست اورید و سپس از آن استفاده کنید. یکی از گیاهانی که شما می توانید از عطاری ها خریداری کنید و به راحتی از آن استفاده کنید استفاده از گیاه دم اسب است شما کیتوانید به راحتی این محصول را از عطاری خریداری کنید و گیاه را به ذرات ریز تبدیل کنید و یا به عبارت دیگر آن را خرد کنید و در آب جوش بجوشانید این گیاه را به اندازه ای بچوشانید که تمامی آب ها بخار شوند و به صورت روغن در بی آید و سپس آن را از یک صافی رد کنید و هر روز قبل از خواب دو الی سه قطره روی ناخن هایتان بچکانید و بعد از پنج دقیقه یک دستکش بپوشید و بگذارید تا صبح بماند با این روش می توانید بهترین روش تقویت ناخن را امتحان کنید.

 

از مصرف بیش از حد محصولات شیمیایی خود داری کنید

استفاده مداوم از لاک ناخن ژل یا آکریلیک می ‌تواند به ناخن های فرد آسیب برساند و باعث لایه برداری آن‎ها شود. اشعه‌ فرابنفش که افراد برای خشک کردن لاک ژل از آن استفاده می کنند نیز خطراتی دارد. این امر به این دلیل است که اشعه‌ فرابنفش با سرطان پوست و پیری زودرس ارتباط دارد. این بنیاد توصیه می کند ۲۰ دقیقه قبل از مراجعه به سالن زیبایی ناخن از ضد آفتاب مناسب استفاده شود. علاوه بر این بسیاری از محصولات مانند لاک پاک‌کن و سایر محصولات مخصوص ناخن ممکن است حاوی مواد شیمیایی باشند که باعث می ‌شود ناخن ‌ها به راحتی شکسته شوند. از ناخن‌ های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید. نقش ناخن ‌ها محافظت از پوست نرم زیر آن‌ ها است. استفاده از آن ‌ها به عنوان ابزاری برای انجام کار ها ایده مناسبی نیست.به عنوان مثال اگر برای باز کردن قوطی نوشابه از ناخن استفاده شود ، ممکن است خیلی راحت ناخن بشکند ، بنابراین برای محافظت از ناخن ها پیشنهاد می شود از یک ابزار مخصوص یا پد های محافظت از انگشتان استفاده شود.

پیشنهاد:
پیش از خرید کرم دور چشم این نکات را بدانید

استفاده از کرم مرطوب کننده مناسب برای دست می‌ تواند به مرطوب نگه داشتن ناخن ها نیز کمک کند. ما باید بعد از شستن دست ها یا بعد از پاک کردن ناخن ، از کرم استفاده کنیم تا به باز گرداندن رطوبت ناخن ‌ها کمک کنیم. برخی از افراد معمولا از ضد عفونی كننده‌ دست به عنوان جایگزین شستشو استفاده می‌كنند. با این حال ، ضد عفونی کننده‌ دست اغلب حاوی الکل است که می‌ تواند رطوبت طبیعی و مورد نیاز دست ‌ها و ناخن ‌ها را از بین ببرد. بنابر این استفاده‌ مکرر از ضدعفونی كننده‌ دست می ‌تواند ناخن ‌ها را شكننده و آسیب ‌پذیر کند به همین دلیل بهتر است هنگام استفاده از این محصولات از دستکش ‌های لاستیکی استفاده نمایید تا از آسیب ‌های احتمالی جلو گیری کنید چرا که شوینده ‌ها اغلب حاوی مواد شیمیایی خطرناک هستند. اگر چه ممکن است در هنگام استفاده از یک شوینده هیچ مشکلی در پوست یا ناخن ‌‌ها مشاهده نشود ، اما می‌ تواند به آن ها آسیب برساند.

 

استفاده از تغذیه مناسب

یک رژیم غذایی مناسب علاوه اینکه میتواند باعث سلامت ما انسان ها شود ، می تواند به طیف وسیعی از مسائل مرتبط با سلامتی از جمله تقویت ناخن ها کمک کند. اگر فردی مواد معدنی و ویتامین‌ های مورد نیاز بدن را از طریق رژیم غذایی خود دریافت نکند ، می تواند مصرف یک نوع مولتی ویتامین را جایگزین کند. با این حال توصیه می ‌شود همیشه قبل از مصرف هر مولتی ویتامین با پزشک مشورت کنید تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها با داروهای مصرفی تداخل نداشته باشند. شمام میوانید با استفاده از برخی مواد غذایی ها بدن و ناخن خودتان را مقاوم کنید که این مواد شامل:

 • بیوتین
 • ویتامین های گروه دیگر B
 • آهن
 • منیزیم
 • پروتئین
 • اسید های چربی امگا 3
 • ویتامین C
 • استفاده از قرص های روی یا زینک

 

سلامت ناخن ها و مانیکور کردن

همانطور که میدانیم به عمل برداشتن گوشت های اضافی دور ناخن دست و پا مانیکور گفته می شود. با مانیکور گوشت های اضافه دور ناخن به طور کامل گرفته شده ، شیارها و زردی های ناخن توسط سوهان از بین می روند و توسط مواد مخصوص و پولیش براق میشوند ، جالب اینجاست که بدانید شما با مانیکور به رشد ، زیبایی و بزرگی صدف ناخن خود نیز کمک می کنید و در نهایت ناخن هایی تمیز و فوق العاده زیبا خواهید داشت حالا تصمیم با شما است. شما می توانید با مانیکور کردن ناخن های دست و پا از هر گونه سرطان های پوستی و بیماری های ناخن جلوگیری کنید از فواید مهم مانیکور ناخن می توان به سبک تر شدن ناخن ها اشاره کرد که این امر برای تمامی خانم ها خوشایند است. در این مقاله شما را با 4 روش کاربردی برای سلامت ناخن ها اشنا کرده ایم از اینکه تا آخر این مقاله ما را همراهی کردید از شما سپاسگزاریم اگر در این زمینه تجربه ای دارید با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + چهار =

دکمه بازگشت به بالا