آموزشی

درمان ریزش مو با روش های خانگی

ریزش مو یا آلوپسیا یا طاسی امروزه مشکلی است که بسیاری از افراد دچار آن هستند . هر مویی نوع خاص خود را دارد و چرخه طبیعی خود را می پیماید . زمانی که سن به 30 می رسد به علت عدم تعادل هورمونی ، استرس و هم چنین رژیم غذایی نا متعادل ، رشد مو کند می شود . مو ها مشخص می کند چقدر ذهن و بدن شما سالم است . بهترین راه برای حفظ سلامت مو استفاده از راه های طبیعی است . از آن جایی که طیف گسترده ای از معجون های رشد و ضد ریزش مو ، حاوی مواد شیمیایی است که آسیب آن ها در دراز مدت مشخص می شود بهتر است از درمان های طبیعی که عوارض جانبی ندارند استفاده نمایید.  علاوه بر این داروهای خانگی ضد ریزش و تحریک کننده رشد مجدد مو بسیار مقرون به صرفه تر از داروهای شیمیایی هستند. بهتر از همه اینکه شما می توانید اکثر مواد مورد نیاز برای این داروهای خانگی را در آشپزخانه خود بیابید . تاثیر برخی داروهای خانگی آن قدر  شگفت انگیز است که شما در مدت زمان کوتاهی متوجه آن خواهید شد . با ما تا پایان این مقاله همراه باشید .

درمان ریزش مو با روش های خانگی

انواع ریزش مو

ریزش مو انواع مختلفی دارد:

 • طاسی منطقه ای : نوعی از ریزش مو که به صورت لک در هر جایی از بدن ظاهر می شود .
 • کچلی کامل : زمانی که طاسی منطقه ای گسترش پیدا کرده و تمامک سر را فرا می گیرد .
 • طاسی کلی : در آن تمام مو های بدن می ریزد .
 • طاسی موی صورت : در آن بخشی از مو های صورت و یا ریش می ریزد .
 • طاسی موسینوسا : یک عارضه ی التهابی است که در فولیکول مو و غدد پوستی که باعث ریزش مو همراه با زخم و یا بدون اثر و زخم می شود .
 • طاسی آندروژنیک : فرآیندی که هم در مردان و هم زنان اتفاق می افتد . به این صورت است که ابتدا مو ها نازک شده و سپس به کلی می ریزد .
 • طاسی کششی : نوعی ریزش مو که به علت طولانی شدن مو بر اثر نوع خاصی از آرایش مو و یا عادت به بافتن مو ایجاد می شود .
 • آناژن افلوویوم : ریزش مویی بر اثر حمله ی به پیاز مو است که موجب تضعیف رشد مو می شود. این نوع ریزش بر اثر استرس ، زایمان ، تب یا جراحی و … ایجاد می شود .
 • تلوژن افلوویوم : ریزش  زود هنگام و شدید مو بیش از حد نرمال .

دلایل اصلی ریزش مو

ریزش مو که به آن آلوپسیا یا طاسی هم گفته می‌شود، از دست دادن مو در ناحیه سر یا هر قسمت مو دار دیگر بدن است. موی انسان به شکل طبیعی سه فاز رشد دارد: آناژن، کاتاژن و تلوژن. متوسط طول رشد در این سه فاز به این شکل است:

موی انسان سه فاز رشد دارد : آناژن ، کاتاژن و تلوژن .

 • آناژن ( فاز رشد ) : حدود 1000 روز
 • کاتاژن ( فاز کاهش فعالیت های تکثیری ) : فقط چند روز
 • تلوژن ( فاز استراحت ) : حدود 100 روز

دلایل اصلی ریزش مو

علل شایع ریزش مو چیست ؟

اکثر مواقع ریزش مو ها به علت سالخوردگی است ؛ با این حال زنان و مردان جوان نیز به ریزش مو دچار می شوند . ریزش مو دلایل گسترده و متنوعی می تواند داشته باشد . برخی از آن ها را با هم بررسی می کنیم :

 •  استرس های روانی : عوامل استرس زا موجب مو می شود . اگرچه نقش استرس های روانی در ریزش مو از فشار های جسمی کم تر است اما یکی از علل اصلی ریزش مو محسوب می شود.
 • فشار فیزیکی : اگر جراحی سنگینی روی بدن تان انجام داده اید ، تصادف داشتید ، به تازگی زایمان کردید و یا دچار بیماری شدیدی شده اید ، ممکن است دچار ریزش مو شوید . درمان بیماری ، تغییرات هورمونی و … باعث تغییر چرخه ی زندگی مو می شود اما نگران نباشید ، چرا که این حالت موقتی است .
 • مصرف بیش از حد ویتامین A : اگر شما ویتامین A  را بیش از حد مصرف کنید ریزش موی تان بیش از حد نرمال خواهد شد ،در این صورت  با کاهش  مصرف این ویتامین ریزش مو نیز متوقف می شود .
 • کمبود ویتامین B : اگر مصرف ویتامین B موجود در رژیم غذایی تان کافی نباشد ، رشد موهایتان نیز متوقف می شود . ویتامین B در غذاهای نشاسته ای ، موز ، بادام ، آواکادو ، نخود ، بادام هندی ، بادام زمینی موجود است .
 • وراثت : اگر از اعضای خانواده تان کسی باشد که در سنین پایین موهای خود را از دست داده باشد شما هم در معرض ریزش مو هستید . هم مردان و هم زنان ممکن است تحت عامل وراثت موهای خود را از دست بدهند .
 • کمبود پروتئین : پروتئین ها حاوی آمینو اسید هایی است که از کربن ، هیدروژن ، اکسیژن و سولفور تشکیل شده اند . بدن ما برای کارهای روزانه خود از جمله ساخت و بازسازی بافت ها ، تقویت ایمنی بدن یا عمل به عنوان هورمون ها ، به پروتئین ها نیاز دارد . اگر بدن شما به میزان کافی پروتئین دریافت نکند موهایتان نیاز به ریزش پیدا می کند . برای متوقف کردن ریزش مویتان باید از موادی مانند گوشت قرمز و سفید ، تخم مرغ ، سبزیجات و میوه ها استفاده کنید .
 • کم خونی : برخی از علامت های کم خونی شامل سرگیجه ، سر درد ، دست و پای سرد ، رنگ پریدگی می باشد . کمبود آهن از شایع ترین دلایل ریزش مو است . از هر 10 زن در سنین 20 تا 49 ، یک نفر از فقر آهن رنج می برد .
 • کم کاری تیروئید : تیروئید مسئول ترشح هورمون هایی برای سوخت و ساز بدن و رشد است . به همین علت وقتی هورمون کافی تولید نکند موجب ریزش مو می شود .
 • کاهش وزن ناگهانی : رژیم غذایی بد می تواند باعث کمبود ویتامین و مواد معدنی در بدن شود . کاهش وزن ناگهانی می تواند به بدن فشار آورده و موجب ریزش مو شود .
 • بیماری های خود ایمنی :  بیماری خود ایمنی به بیماری ای تلقی می شود که قسمت های خوب بدن به عنوان عاملی خارجی عمل کرده و دستگاه ایمنیث بدن به آن حمله کند . در برخی از این بیماری ها دستگاه ایمنی به پیاز مو حمله می کند که نتیجه آن ریزش مو است .
 • شیمی درمانی : شیمی درمانی یک شیوه درمانی برای سرطان است که برخی داروهایی که در این فرآیند استفاده می شود دارای عواض شدیدی هستند که یکی از این عوارض ریزش مو است .
 • آرایش موی شدید : آرایش شدید مو در طولانی مدت اثرات تخریب کننده ای روی مو ها می گذارد . در ضمن در صورت آرایش بد مو امکان شکست مو نیز وجود دارد .
 • دارو ها : داروهای مختلفی مانند : دارو های ضد افسردگی ، رقیق کننده خون ، متوتروکسات ، لیتیوم و … می توانند باعث ریزش مو شوند .
 • استروئید های آنابولیک : ورزشکاران برای حجیم کردن عضلات شان از استروئید ها آنابولیک استفاده می کنند . اگر مصرف این دارو ها بیش از حد و در طولانی مدت باشد ، باعث ریزش مو می شود .
پیشنهاد:
نکاتی که هنگام خرید کرم پودر باید بدانیم

علل شایع ریزش مو چیست

چه زمانی به پزشک باید مراجعه کرد؟

 • ریزش موی شدید هنگام شانه کردن .
 • نگرانی در مورد اثرات دارویی بر روی ریزش مو .
 • ریزش موی ناگهانی نه تدریجی .
 • نازک و ضعیف شدن مو در یک مدت زمانی .
 • پوست سر از ریزش مو دچار التهاب و خالی شدن شدید شده است .

درمان خانگی ریزش مو با روغن نارگیل و آلوئه ورا

ماسک مو با نارگیل : اگر ترجیح می دهید از روغن های طبیعی به جای محصولات شیمیایی برای پوست و موی استفاده کنید ، حتما از نارگیل و روغن نارگیل برای استفاده کنید . روغن نارگیل یکی از بهترین روغن ها برای درمان مشکلات پوست و مو است .

1 . شیر نارگیل : نارگیل تازه را  بشکنید . پوست قهوه ای نارگیل را جدا کنید . قسمت سفید ها نارگیل را رنده کنید . نارگیل رنده شده را با مقدار کافی آب نارگیل مخلوط کنید و مایع به دست آمده را درون یک کیسه پارچه ای ریخته و آن را فشار دهید تا شیر نارگیل از آن خارج شود . این شیر را به مدت 5 دقیقه روی حرارت قرار دهید . صبر کنید تا کمی خنک بشود سپس آن را درون ظرفی ریخته و بگذارید در فریزر تا یخ بزند . پس از انجام این مراحل شیر نارگیل یخ زده را به تمام قسمت های سر خود بمالید . حدود 5 دقیقه سر خود را با آن ماساژ دهید و بعد اجازه دهید 30-45 دقیقه روی سرتان بماند . سر تان را با شامپو شسته و بعد نرم کننده بزنید . این کار را هفته ای دوبار انجام دهید .

2 . شیر نارگیل و عسل : شیر ناگیل و عسل برای تغذیه مو های آسیب دیده و تحریک و رشد مو بسیار مناسب است . این ترکیب از ریزش مو جلوگیری می کند . شیر نارگیل را همان طور که گفتیم تهیه کنید . مقداری عسل به آن اضافه کرده و خوب هم بزنید . این ترکیب را به تمام قسمت های سر خود مالیده و اجازه دهید تا 35 دقیقه روی سرتان بماند . موی سرتان را شسته و نرم کننده بزنید . این کار را هفته ای دوبار انجام دهید . توجه کنید که باقی مانده ی شیرنارگیل و عسل را برای استفاده های بعدی در فریزر نگهداری کنید .

3 . شیر نارگیل و ماست و آبلیمو : علاوه بر شیر نارگیل ، ماست و آبلیمو هم مواد مفیدی برای ریزش مو هستند . ماست و آبلیمو برای توقف شوره سر و از بین بردن باکتری ها های پوست سر بسیار مفیدند . شیر نارگیل را تهیه کرده و یک عدد لیموی تازه را در شیر نارگیل خنک شده بچکانید و ماست را هم اضافه کرده و خوب هم بزنید . این ترکیب را به پوست سر خود بمالید و اجازه دهید 30 دقیقه روی سرتان بماند . سپس با آب گرم آبکشی کرده و نرم کننده بزنید . این کار را هفته ای دوبار انجام دهید .

درمان خانگی ریزش مو با روغن نارگیل و آلوئه ورا

4 . روغن نارگیل : یکی از روش های درمان خانگی ریزش مو روغن نارگیل است که به آن روغن کویرا هم می گویند که در صابون ها و مواد غذایی هم به کار می رود . روغن نارگیل حاوی اسید های اشباعی است که بیش تر از 50 درصد آن را لائوریک اسید تشکیل می دهد که عامل کشنده ی باکتری های مضر و قارچ هاست . به علت وجود همین اسید از بروز باکتری و قارچ جلوگیری می کند . همچنین روغن نارگیل مانند چربی پوست عمل کرده و خشکی پوست سر را از بین می برد همچنین ریشه ی مو را تغذیه و از آسیب ها محافظت می کند . موهای خود را با آ گرم شسته و مقداری روغن نارگیل را با دست خود به مو و پوست خود بمالید . با استفاده از انگشت خود تمام سطح سر خود را به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید . بعد روغن نارگیل را به تمام ساقه ی موی خود بمالید و با استفاده از حوله حمام و یا کلاه سر خود را ببندید . اجازه دهید 30 دقیقه روی سر بماند سپس سر خود را با شامپو بشویید . این کار را دوبار در هفته انجام دهید . اگر روغن نارگیل تان جامد و یا نیمه جامد است آن را روی حرارت گذاشته تا به شکل مایع در آید .

پیشنهاد:
آموزش و نحوه صحیح استفاده از ریمل

ماسک مو با آلوئه ورا : این گیاه برای سوختگی و آسیب های پوستی بسیار مفید است . همچنین برای ریزش مو و کمک به رشد مو بسیار عالی است . آنزیم های موجود در آلوئه ورا سلول های مرده ی پوست را جایگزین کرده و در نتیجه موجب کاهش شوره ی سر و رطوبت رسانی به پوست سر می شود . آلوئه ورا همچنین ترکیباتی مانند کراتین که ماده ی اصلی تغذیه کننده ی مو است دارد . همچنین آلوئه ورا موجب تعادل PH پوست سر شده و با خواص ضد باکتریاییو ضد قارچی از پوست سر محافظت می کند . همچنین چربی سر را از بین برده و پیاز های مو را جوان می کند و موهارا درخشان می کند و همچنین از نازک شدن مو ها جلوگیری می کند .

1 . آلوئه ورا : یک شاخه آلوئه ورای تازه را به دقت شسته و آن را برش دهید تا ژل داخل آن را استخراج کنید . این ژل را مستقیم به پوست سر مالیده و اجازه دهید تا یک ساعت روی سر بماند . سر خود را با شامپویی ملایم بشویید . این کار را هفته ای دو تا سه بار انجام دهید .

2 . آلوئه ورا و روغن نارگیل :  آلوئه ورا و روغن نارگیل از نظر داشتن مواد آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی و ضد قارچی بسیار غنی هستند و موجب سلامتی پوست سر و تقویت و رشد مو می شوند . 2 تا 3 قاشق روغن نارگیل را با 2 قاشق ژل آلوئه ورا مخلوط کرده تا خمیری شکل شود . این خمیر را روی پوست سر و موهای خود بمالید و حدود 5 دقیقه ماساژ دهید . سر خود را با کلاه یا حوله ببندید و اجازه دهید تا یک ساعت بماند . سر خود را با شامپویی ملایم بشویید . این کار را هفته ای 2 تا 3 بار در هفته انجام دهید .

آلوئه ورا و روغن نارگیل

3 . آلوئه ورا و عسل : ترکیب آلوئه ورا و عسل دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد قارچی و باکتریایی است که می تواند فعالیت های میکروبی سطح مو را متوقف کند . 2 قاشق عسل و دو قاشق آلوئه ورا را درون کاسه ای ریخته و بعد از ترکیب کردن روی پوست سر و موهای خود بمالید . کلاه حمام بگذارید تا یک ساعت بعد موهای خود را با یک شامپوی ملایم بشویید . این کار را 2 تا 3 بار در هفته انجام دهید .

4 . آلوئه ورا و روغن زیتون : روغن زیتون دارای ویتامین A و ویتامین E بوده که برای تقویت ساقه ی مو و تحریک پیاز مو بسیار مفید است . ترکیب روغن زیتون و آلوئه ورا یک تغذیه ی مفید برای مو و جلوگیری از ریزش مو است . 2 قاشق ژل آولوئه ورا را با 3 قاشق روغن زیتون در یک کاسه ریخته و به خوبی مخلوط کنید . ترکیب را به مو و پوست سر خود مالیده و به مدت 10 دقیقه پوست سر خود را ماساژ دهید . سر خود را با کلاه حمام پوشانده و بعد از 30 دقیقه با یک شامپوی ملایم بشویید . این کار را هفته ای دو تا سه بار انجام دهید .

5 . آلوئه ورا و تخم مرغ : تخم مرغ منبع خوبی برای پروتئین ، سلنیوم ، روی ، سولفور ، ید و فسفر است . تمام این موارد برای ریزش مو و تقویت مو ها بسیار مفید است . ترکیب تخم مرغ و آلوئه ورا یک تغذیه مفید برای مو ها است . دو تخم مرغ شکانده و سفیده ی آن را جدا کنید . سفیده تخم مرغ را همراه با یک قاشق آلوئه ورا مخلوط کرده و آن ها را خوب هم بزنید تا خمیر خوبی به دست بیاید . این خمیر را روی پوست سر و موهای خود مالیده و 5 دقیقه ماساژ دهید . اجازه دهید 20 تا 30 دقیقه روی موهایتان بمانید . سپس با یک شامپوی ملام سر خود را بشویید . این کار را 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید .

کلام آخر

بهترین راه برای رسیدن به موهایی سالم و زیبا ، سالم زندگی کردن است . پیشگیری بهتر از درمان است . اگر خواهان موهایی شاداب و زیبا هستید از ماسک موهایی استفاده کنید که با استفاده از مواد طبیعی تهیه شده اند . از اینکه مارا همراهی کردید متشکریم .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 6 =

دکمه بازگشت به بالا