آموزشی

راهنمای خرید رژ لب بدون سرب

یکی از مهم ترین لوازم آرایشی که در کیف آرایش هر خانمی دیده می شود رژ لب است. امروزه به دلیل تقلبی شدن لوازم ارایشی ها سلامت پوست بسیاری از خانم ها به خطر افتاده است علاوه بر این یکی از مهم ترین لوازم آرایشی که سلامت خانم ها را تهدید می کند رژ لب ها هستند ، رژ لب ها به دلیل داشتن سرب می تواند خطرات بسیاری را نسبت به دیگر لوازم آرایش ها داشته باشد چرا که این مواد روی لب های شما قرار می گیرد و ممکن است هنگام لب تر کردن و یا خوردن غذا و آب قسمتی از رژ لبتان را همراه با غذا بخورید که این امر خوشایند نیست. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه می توانیم این موضوع را حل کنیم؟ می توانیم به راحتی با استفاده رز لب های بدون سرب ، بدون استرس آرایشی زیبا و دلنشین داشته باشیم .اما شما میدانید چطور می توانیم رژ لب های بدو سرب را بشناسیم؟ ما در ادامه شما را با راهنمای خرید رژ لب بدون سرب آشنا خواهیم کرد.

چگونه رژ لب بدون سرب را تشخیص دهیم؟

معمولا میزان سرب هر رژ لب با توجه به برند ها متفاوت است که ممکن است رنگ دانه هایی که در ساخت رژ لب استفاده میشوند حاوی سرب باشند که این امر تنها مربوط به رژ لب های مارک متفرقه و غیر استاندار نیست بلکه تمامی برند ها و مارک ها این مشکل را دارند تنها با این تفاوت که برند های معتبر از رنگ دانه های مجاز در ساختار رژ لب ها استفاده می کنند. سرب موجود در رژ لب یک ماده شیمیایی است که باعث بروز سرطان می شود. معمولا که رژ لب هایی که ماندگاری بیشتری دارند از سرب بیشتری برخوردار هستند به همین دلیل اگر رژ لبتان مدت زیادی رو لبتان می ماند از این موضوع خوشحال نباشید چرا که این امر نشان دهنده سرب بسیار در رژ لب شما است یکی از روش های مهم و کار آمدی که می توانیم هنگام خرید رژ لب میزان سرب آن را تشخیص دهیم این است که مقداری از تستر رز لب را روی دستتان بزنید و یک انگشتر طلا روی جایی که رز لب زده شده بمالید اگر رنگ رژ لب به مشکی تغییر کرد بدانید که رژ لب بدون سرب نیست و حاوی سرب است اما اگر رنگ رژ لب تغییر نکرد بدانید که این رژ لب بدون سرب است. معمولا رژ لب هایی که سرب دارند به شرح زیر هستند:

  • بیشترین امکان ابتلا به سرطان را دارند
  • بعد از آزمایشات صورت گرفته مشخص شد که رژ لب Y.S.L حاوی بالاترین میزان سرب هستند
  • مراقب باشید که هر چقدر سرب بیشتری داشته باشند ماندگاری طولانی تری نیز دارند
  • اگر رژ لب شما مدت طولانی روی لبتان میماند‌ بخاطر مقدار بالای سرب آن می ‌باشد

این را از یاد نبرید که انجام این تست ها در مورد سرب رژ لب ها پایه علمی ندارد.

سرب رژ لب چیست؟

برخی کمپین‌ های سلامتی برخلاف FDA معتقدند وجود سرب در رژ لب و سایر لوازم آرایشی موضعی هر چند در حد نا چیز اتفاق نگران ‌کننده‌ ای است. چرا که مواجهه‌ های مکرر با همین مقدار نا چیز از مواد شیمیایی سمی به دلیل احتمال انباشتگی در بدن می ‌تواند در طولانی‌ مدت زیان ‌آور باشد. حتما می ‌پرسید که پس چرا تولید کنندگان لوازم آرایشی برای پایان ‌دادن به این مناقشه قید استفاده از سرب را نمی ‌زنند؟ راستش هنوز فناوری لازم برای حذف کامل سرب از رنگ ‌دانه‌ های مورد استفاده در رژ لب وجود ندارد. در حال حاضر مراجع نظارتی بیشتر در تلاش ‌اند که با اعمال محدودیت ‌های سخت ‌گیرانه کاری کنند میزان سرب در لوازم آرایشی از حد به ‌قول خودشان ایمن بالاتر نرود. بسیاری از رژ لب ‌ها ، خصوصا کد های طیف قرمز ، در صورت حذف رنگ ‌دانه ‌های آرایشی حاوی سرب قابل ‌تولید نخواهند بود. به همین دلیل است که برند های فاقد سرب طیف رنگی محدود تری دارند.

پیشنهاد:
نحوه استفاده صحیح از سایه چشم

سرب رژ لب چیست؟

ممکن است با استفاده از رژ لب سرب دار سرطان بگیریم؟

سرطان ‌زایی لوازم آرایشی شاید برای شما هم سؤال باشد.اما منظور ما فقط رژ لب و لوازم آرایشی صورت نیست. حتی کرم ‌های مرطوب‌ کننده و محصولات مو و ناخن هم به ‌نوعی جزء لوازم آرایشی محسوب می ‌شوند. با قاطعیت نمی‌ توان گفت که استفاده از لوازم آرایشی موجب ایجاد عوارض جدی برای سلامتی می‌ شود. چرا که روی بسیاری از ترکیبات مورد استفاده در لوازم آرایشی (نه لزوما فقط سرب) تحقیقات جامع و دقیق صورت نگرفته است. در مواردی هم که تحقیقی صورت گرفته نتایج تحقیق همیشه سر راست و واضح نبوده‌ است. به ‌ویژه اینکه اثرات بلند مدت بسیاری از لوازم آرایشی هنوز روی خود ما انسان‌ ها آزمایش نشده است و به‌دلیل انجام‌نشدن تحقیقات بلندمدت درحال‌ حاضر اطلاعات کافی پیرامون اثرات مواجه بلند مدت با ترکیبات موجود در لوازم آرایشی روی سلامتی در دست نیست. بنابر این شواهد کافی برای اثبات این ادعا که استفاده از لوازم آرایشی موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌ شود وجود ندارد. اما از طرفی ادعا هم نمی ‌توان کرد که لوازم آرایشی در برخی افراد مشکلات سلامتی ایجاد نمی ‌کنند.

 

رژ لب ها را بشناسیم

معمولا رژ لب ها انوع مختلفی دارند که این ها را با هم بررسی خواهیم کرد؟

رژ لب های بهداشتی

رژ لب را همیشه از داروخانه ها و فروشگاه های معتبر بخرید. رژ لبی که به شما می دهند باید وکیوم شده باشد. بعد از استفاده از نمونه ها (تستر) روی دست ، به سرعت دستتان را بشویید. گاهی فروشنده ها با مشاهده تردید مشتری در انتخاب رنگ رژ به او پیشنهاد می دهند که تستر را روی لبش امتحان کند اما به هیچ وجه این کار را نکنید زیرا غیر بهداشتی است و می تواند آلودگی های زیادی را وارد بدن شما کند. ممکن است در صورت ابتلای مشتری قبلی به تبخال ، حتی در مرحله ابتدایی این ویروس به شما هم منتقل شود و ممکن است که رژ لب بدون سرب نباشد.

رژلب و مسمومیت ها

یکی از جنجالی ترین بحث ها درباره رژ لب ، وجود سرب در این محصول آرایشی است. تا به حال بحث های متعددی در مورد وجود ترکیب های این فلز سمی در رژ لب مطرح شده است. گروهی معتقدند این ماده که در بعضی رژ لب ها مورد استفاده قرار می گیرد ، باعث ابتلا به سرطان در خانم ها می شود اما آنها نمی توانند برای اثبات این ادعا مدارک علمی واضحی و روشن بیاورند. گروهی دیگر هم می گویند این فقط یک شایعه بی اساس است و سرب کمی به کار رفته در رژ لب نمی تواند باعث ابتلا به سرطان خانم ها شود. جالب است بدانید که سازمان غذا و داروی آمریکا هم تا به حال هیچ گزارشی در مورد رژ لب هایی که سرب در ساخت آنها به کار رفته ، منتشر نکرده است و در این مورد هیچ محدودیتی وجود ندارد.

رژ لب مایع

بعضی خانم ها از رژ لب مایع استفاده می کنند چون معتقدند کاربری آسان تری دارد و نمای بهتری در مقایسه با رژ های معمولی به چهره می دهد. البته در انتخاب این نوع رژ ها حتما دقت کنید زیرا رنگ های بسیار روشن یا بسیار تیره ممکن است نمای ناخوشایندی در چهره شما ایجاد کند. خانم هایی که می خواهند با یک بار استفاده از رژ تا مدت زمان طولانی نیاز به تجدید آرایش نداشته باشند ، باید از رژ های مایع استفاده کنند. به یاد داشته باشید برای استفاده از رژ های مایع بهتر است از قلم موی ویژه این کار استفاده کنید. در ضمن برای جلوگیری از رنگی شدن دندان ها بهتر است هنگام استفاده از رژ ، یک انگشت خود را به دهان فرو ببرید و بعد از آن به راحتی از رژ لب استفاده کنید تا فاصله دندان ها با لب کاملا حفظ شود.

پیشنهاد:
6 روش مناسب برای حالت دادن به مو

اما در کنار تمامی این ها شاید برای شما سوال باشد که چه طور رژ رو لب هایمان را پاک کنیم؟

پاک کردن رژ لب هم همیشه مورد بحث بوده و خانم ها روش های مختلفی را برای این کار امتحان می کنند. روش اول و رایج همان استفاده از دستمال نرم و کرم های ویژه پاک کردن رژ است که طراوت و سلامت لب ها را هم تضمین می کنند ، اما برای این کار می توانید از روغن های معدنی نرم کننده پوست یا وازلین هم استفاده کنید. برای پاک کردن رژ هم حتما باید از دستمال نرم و نازک استفاده کنید و با حرکات دورانی مچ دست خود به آرامی مواد رنگی رژ را از روی لب ها پاک کنید. سپس دستمال را با آب سرد بشویید و دوباره لب های خود را پاک کنید؛ البته باز هم با حرکات دورانی در ضمن به یاد داشته باشید بعد از پاک کردن رژ و قبل از خواب حتما از لب ترکن یا مواد طبیعی برای چرب و مرطوب کردن لب هایتان استفاده کنید چون ممکن است آثار مواد موجود در رژ باعث خشکی لب های شما شود. خانم هایی که به طور مستمر از رژ لب استفاده می کنند ، می توانند روزانه به کمک وازلین ، عسل یا خامه لب های خود را مرطوب و چرب کنند تا سلامت و طراوت این عضو حفظ شود.

ما در این مقاله شما را با راهنمای خرید رژ لب بدون سرب آشنا کرده ایم. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم اگر دراین زمینه تجربه ای دارید با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

دکمه بازگشت به بالا