آموزشی

نکاتی که باید قبل از خرید کرم مرطوب کننده بدانیم

کرم مرطوب کننده انواع مختلف و برند های متفاوتی دارد اما همه ی آن ها برای پوست شما مناسب نیستند . بسیاری از افراد فکر می کنند که کرم مرطوب کننده اهمیت چندانی برای پوست ندارد و هنگام خرید کرم مرطوب کننده به برند آن توجهی نمی کنند . اما اشتباه می کنند زیرا هر فرد باید با توجه به نوع پوست خود و ویژگی‌های آن مرطوب‌کننده ای را انتخاب کند که مناسب پوستش باشد .

ویژگی‌های یک کرم مرطوب کننده خوب چیست ؟

بیشتر افراد فکر می کنند که مرطوب کننده باید فقط پوست را مرطوب کند اما چنین فکری اشتباه می باشد . مرطوب‌کننده خوب علاوه بر آب‌رسانی به پوست ، باید از پوست در برابر نور خورشید محفاظت کند ، حاوی ترکیباتی مناسب باشد که پوست را تحریک نکند و از تشکیل رادیکال‌ های آزاد پوست جلوگیری کند . حالا بیایید ببینیم یک کرم مرطوب‌کننده خوب باید از چه ترکیباتی تشکیل شده باشد تا علاوه بر رطوبت‌رسانی این مزایا را هم به ما برساند .

یک کرم مرطوب کننده خوب باید شامل چه ترکیباتی باشد ؟

یک مرطوب کننده خوب باید شامل ترکیبات زیر باشد :

  • حفاظت در برابر نور خورشید : مهم نیست چه نوع پوستی دارید ، در هر صورت هرگز نباید بدون کرم ضدآفتاب در برابر نور خورشید قرار بگیرید . برخلاف باور عمومی که می‌گویند یک کرم ضدآفتاب باید صرفا ضدآفتاب باشد ، نظر برخی پزشکان و متخصصان این است که افرادی که پوست خشکی دارند و استفاده از مرطوب‌کننده برای آن ها حیاتی است ، بهتر است حتما از ضدآفتابی استفاده کنند که مرطوب‌کننده هم داشته باشد . با این کار با یک تیر دو نشان می‌زنید .  به‌همین دلیل متخصصان توصیه می‌کنند که کرم مرطوب‌ کننده‌ای که می‌خرید باید حاوی ضدآفتاب با ۳۰ SPF و فاقد چربی باشد .
  • مبارزه با رادیکال‌های آزاد : احتمالا تاکنون درباره آنتی اکسیدان‌ها شنیده‌اید . آنتی‌اکسیدان‌ها مولکول ‌هایی هستند که با رادیکال‌ های آزاد که عامل پیری زودرس پوست هستند و سبب تخریب سلول‌ های آن می‌شوند مبارزه می‌کنند . بنابراین یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده هر کرم مرطوب کننده باید آنتی‌ اکسیدان باشد . در فهرست اجزای تشکیل ‌دهنده مرطوب‌کننده به‌دنبال نام آنتی‌ اکسیدان نیز بگردید .
  • ترکیبات رطوبت‌رسان : یکی از مهم‌ترین واقعیت ‌هایی که صنعت لوازم آرایشی از ما پنهان می‌کند این است که در واقع رطوبت‌رسانی به پوست هیچ فایده‌ای ندارد اگر پوست نتواند آب جذب‌شده را نگه دارد . به‌همین‌ دلیل مرطوب‌کننده باید حاوی ترکیباتی باشد که بتواند آب را در پوست حفظ کند . ترکیباتی مانند اسید هیالورونیک و دی‌متیکون ( برای حفظ رطوبت در پوست ) ، گلیسیرین ، پروپیلن گلیکول ، پروتئین و اوره ( برای جذب بهتر آب توسط پوست ) و لانولین ، روغن معدنی یا وازلین ( برای جلوگیری از ازدست‌رفتن رطوبت پوست ) به کار می‌روند . البته همان‌طور که توضیح دادیم بافت مرطوب‌کننده ( یعنی غلیظ یا رقیق‌بودن آن ) باید با توجه به نوع پوست انتخاب شود . برای انتخاب کرم مرطوب کننده ابتدا باید نوع پوست خود را تشخیص دهید .

یک کرم مرطوب کننده خوب باید شامل چه ترکیباتی باشد ؟

انواع پوست

خشک :  برای این نوع پوست ، مرطوب­ کننده­ ی سنگین ­تر و روغنی مناسب است .

روغنی :  برای این نوع پوست ، مرطوب ­کننده­ ی سبک­ تر و مبتنی بر آب مناسب است .

بالغ : برای حفظ رطوبت در این نوع پوست باید از مرطوب­ کننده­ ی روغنی استفاده شود .

 حساس : مواد تسکین­ دهنده مانند آلوئه­ ورا که موجب زبری پوست نمی­ شوند ؛ برای این نوع پوست­ ها مناسب هستند .

 معمولی / ترکیبی : برای این نوع پوست ­ها ، مرطوب ­کننده ­های سبک ­تر و مبتنی بر آب مناسب هستند .

نوع مرطوب کننده بر اساس هر نوع پوست باید چگونه باشد ؟

اگر پوست خشکی دارید ؛ از یک مرطوب ­کننده­ ی غلیظ­ تر استفاده کنید . اگر پوست شما به طور طبیعی در تمام طول سال خشک است و پوسته پوسته می شود ؛ کم آبی پوست شما ناشی از آب و هوا نیست که موجب خشکی پوست شما شده است بلکه تنها مسئله این است که پوست شما به سختی رطوبت را حفظ می­ کند . به همین دلیل ، شما باید از مرطوب­ کننده ای­ استفاده کنید تا لایه ی محافظی روی سطح پوست شما ایجاد کند و مانع از دست دادن رطوبت شود . یک مرطوب­ کننده­ ی غلیظ مانع خروج آب از پوست شما می­ شود و با فرمولاسیون مناسبی که دارد ، مواد مغذی مورد نیاز برای شادابی پوست شما را در طول زمستان فراهم می­ کند .

پیشنهاد:
نکات کلیدی در هنگام استفاده از ریمل چشم

اگر پوست شما واقعا خشک است ؛ بهترین راه حل چیست ؟ ژله­ ی پترولیوم قدیمی و خوب که به وازلین نیز معروف است ؛ برای این نوع پوست ­ها مناسب است . برای پوست­ های واقعا خشک ، مواد پوشاننده بهترین گزینه هستند و در ترکیب با وازلین بهتر کار می­ کنند . اما اگر کسی نخواهد از وازلین استفاده کند ؛ شی باتر ، روغن کانولا یا روغن سویا برای این نوع پوست نیز مناسب است . با این حال ، در واقعیت وازلین بهترین گزینه نیست .

نکته:افرادی که پوست خشکی دارند ، نباید از مرطوب­ کننده ­های حاوی الکل یا عطر استفاده کنند ؛ زیرا این نوع مرطوب­ کننده­ ها می­ توانند مشکل را بدتر کنند .

اگر پوست چربی دارید ؛ از آبرسان ­ها و مرطوب­ کننده ­های مبتنی برآب استفاده کنید . این که پوست چربی دارید به این معنا نیست که پوست بدن شما دهیدراته نمی­شود و چنانچه پوست شما دچار کم ­آبی شود ؛ میزان چربی پوست افزایش می­ یابد . افرادی که پوستی چرب دارند ؛ اغلب عملکرد سد پوستی در آنها دچار اختلال شده است و همین مسئله باعث می­ شود پوست آنها رطوبت را حفظ نکند . زمانی که رطوبت از پوست خارج می ­شود ؛ پوست دهیدراته شده و چربی بیشتری تولید می ­کند .این یک چرخه ­ی معیوب است و تنها راه برای برهم زدن آن ، آبرسانی و تامین رطوبت مورد نیاز پوست است . از آبرسان ­ها مبتنی بر آب و مرطوب­ کننده استفاده کنید . محصولات مبتنی بر آب سبک بوده و به پوست شما فشار نمی­ آورند و منافذ پوست شما را مسدود نمی ­کنند .

اگر پوست حساسی دارید ، از مرطوب­ کننده­ ی هیپوآلرژیک و فاقد اسانس استفاده کنید . به طور کلی ، مرطوب‌کننده ­ای را انتخاب کنید که حاوی کمتر از 10 ماده باشد . مواد کم تر به این معناست که آسیب های کم تری به پوست حساس وارد می کند . اغلب‌ ما در این مورد اشتباه فکر می‌کنیم ؛ به نظرما کرم مرطوب‌کننده همان کرم آب ‌رسان است و تنها تفاوت این دو به تولیدکننده در انتخاب واژگان برمی‌گردد ! درحالی‌که در واقعیت این‌طور نیست ! هم کرم مرطوب‌کننده (moisturizer) و هم کرم آب‌ رسان (hydrator) هر دو ، برای نرمی و لطافت پوست فرمولاسیون می‌شوند ، اما ازلحاظ نوع ترکیبات و نحوه عملکرد تفاوت‌ هایی دارند که برایتان توضیح خواهیم داد . بنابراین ، وقتی فرمولاسیون کرمی با واژه «مرطوب‌کننده» یا «آب‌ رسان» به کار برده می شود هدف بیان تفاوت های این دو کرم می باشد .

نوع مرطوب کننده بر اساس هر نوع پوست باشد چگونه باشد ؟

تفاوت کرم مرطوب‌کننده با کرم آب‌ رسان

تفاوت کرم مرطوب‌کننده و کرم آب‌ رسان را می‌توان در چگونگی تأمین نیازهای رطوبتی پوست دانست ؛ اگرچه ، درنهایت ، اثر هر دو چندان متفاوت از یکدیگر نیست .

کرم مرطوب‌کننده : کرم‌های مرطوب‌کننده از ترکیبات پایه‌روغنی ، شامل مسدودکننده‌ها (مانند وازلین و روغن‌های معدنی) و نرم‌کننده‌ها (مانند اِستِرها و روغن‌های گیاهی) ، بهره می‌برند ؛ بنابراین ، برای پوست‌های خشک و فاقد چربی کاربرد دارند . ماهیت ترکیبات مورد استفاده در این نوع کرم‌ها به‌ گونه‌ای است که با ایجاد سدی محافظتی روی سطح پوست از خروج رطوبت جلوگیری می‌کنند .

کرم آب‌رسان : کرم‌های آب‌رسان ، به‌دلیل بهره‌مندی از ترکیبات هومِکتانت ، نظیر گلیسیرین و هیالورونیک اسید ، برای پوست‌های دی‌هیدراته یا کم‌آب کاربرد دارند . هومکتانت ‌ها را می‌توان ترکیبات جاذب رطوبت نامید ؛ چرا که از طریق جذب رطوبت هوا وارد عمل می‌شوند و در مواردی حتی از رطوبت لایه‌های عمقی‌تر پوست ، وام می‌گیرند . البته ، نحوه عملکرد هر هومکتانتی در آب ‌رسانی می‌تواند متفاوت باشد .

پوست من خشک است یا دی‌هیدراته ؟

پوست خشک : نوعی از انواع پوست است ، مانند پوست چرب یا مختلط . مشکل این نوع پوست از کمبود چربی پوست ناشی می‌شود . پوست‌های خشک به‌ دلیل فقدان چربی معمولا پوسته‌ پوسته و ملتهب می‌شوند . در پوست‌های خشک بیش از سایر انواع پوست به مشکلاتی چون اگزما برمی‌خوریم .

پوست دی‌هیدراته : این نوع پوست ، پوستی تشنه و کم‌آب با حداقل شادابی است . کم‌آبی در هر نوع پوستی ، حتی چرب و مختلط ، گاهی رخ می‌دهد . ازجمله عوارض دی‌هیدراته ‌شدن پوست ، می‌توان به پیری زودرس و بروز چین‌ و چروک‌های واضح اشاره کرد . کبودی زیر چشم از دیگر مشکلات شایعی است که معمولا در پوست‌های دی‌هیدراته به چشم می‌خورد .

تشخیص بین این دو نوع پوست برای هرکسی کار راحتی نیست و پیشنهاد می‌کنیم از متخصص پوست کمک بگیرید . موضوع پیچیده‌ای است ؛ چون پوست هم زمان می تواند خشک و دی‌هیدراته باشد در این صورت شاید پزشک معالج صلاح ببیند که هم از مرطوب‌کننده و هم از آب‌ رسان استفاده کنید .

تفاوت کرم مرطوب‌کننده با کرم آب‌رسان

نکات مهم در مورد انتخاب و مصرف کرم‌های مرطوب کننده مناسب‌

انتخاب درستی داشته باشید : اگر پوست مختلطی دارید در هنگام خرید کرم مرطوب کننده ، حتما از عدم وجود الکل و سولفات در کرم مورد نظرتان اطمینان حاصل کنید .

پیشنهاد:
پیش از خرید کرم دور چشم این نکات را بدانید

زمان مناسب برای استفاده : مناسب‌ترین زمان برای استفاده از کرم مرطوب کننده سه دقیقه بعد از حمام است .

قیمت بالا ، نشانگر کیفیت بالا نیست : قبل از خرید کرم مرطوب کننده حتما به این نکته توجه داشته باشید که قیمت زیاد یک کرم دلیل بر با کیفیت بودن آن نیست ، شما در هنگام انتخاب کرم مرطوب کننده خود بیشتر به کیفیت و کارایی آن کرم توجه کنید .

استفاده از کرم دور چشم : از آنجایی که پوست دور چشم‌ها نازک و حساس است ، پیشنهاد ما به شما این است که برای مرطوب کردن پوست دور چشم‌ها حتما از یک کرم دور چشم استفاده کنید .

کرم مرطوب کننده قبل از خواب فراموش نشود : برای داشتن یک پوست خوب ، سعی کنید شب‌ها به پوست خود کرم مرطوب کننده بزنید .

تغذیه‌ پوست از درون فراموش نشود : استفاده از کرم‌های مرطوب کننده خوب است ، اما کافی نیست . برای داشتن پوستی سالم و شاداب لازم است که یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید . پوست مختلط از انواع رایج پوست است که به مراقبت‌های خاص خود نیاز دارد . از راه‌های مراقبت خوب ، استفاده از یک کرم مرطوب کننده مناسب است . افرادی که دارای پوست مختلط هستند باید از کرم مرطوب کننده‌ای استفاده کنند که نه پوست شان را بیش از حد چرب کند و نه این که خشکی را از بین ببرد . پوست نیاز به آب رسانی کافی دارد بنابراین از کرم مرطوب کننده‌ای که بتواند قسمت‌های خشک پوست تان را به خوبی مرطوب نگه دارد و آب کافی را به آن برساند استفاده نمایید .

نکاتی در مورد استفاده از مرطوب ­کننده ­های پوست

در صورت نیاز از بیش از یک مرطوب­ کننده استفاده کنید . هیچ کس به یک کابینت پر از محصولات مرطوب­ کننده احتیاج ندارد . اما یک لوسیون رقیق برای صورت و یک کرم غلیظ برای بدن ممکن است برای مراقبت از پوست شما مناسب باشد .

زمانی که پوست شما مرطوب است ؛ مرطوب­ کننده را روی پوست بمالید . چند دقیقه بعد از حمام کردن یا دوش گرفتن ، مرطوب ­کننده­ ی مورد نظر را روی پوست خود بمالید . سپس پوست خود را ماساژ دهید.

زیاد آب بنوشید . طوری که حداقل نیمی از وزن بدن شما بر حسب اونس را آب فرا گرفته باشد . بنابراین ، اگر وزن شما 150 پوند است ؛ در روز 75 اونس آب بنوشید . غذاهای سرشار از آب مانند هندوانه ، توت فرنگی و خیار را به رژیم غذایی خود اضافه کنید . این میوه ­ها به پوست و بدن شما کمک می­ کنند تا آب مورد نیاز خود را تامین کنید .

نکاتی در مورد استفاده از مرطوب ­کننده ­های پوست

اشتباهات رایج حین مصرف مرطوب کننده

طرز ناصحیح مالیدن مرطوب کننده : گاهی اوقات دیده می شود که افراد ، بسیار خشن و با حرکات کششی ، مرطوب کننده را می مالند که کاملا اشتباه بوده و  سبب پیری و بروز چین و چروک می شود . طرز صحیح مالیدن کرم به صورت دورانی و رو به بالا و همچنین بسیار آهسته می باشد .

استفاده نامنظم از مرطوب کننده : گاهی افراد تصور می کنند با یکبار استفاده از مرطوب کننده در طی روز رطوبت کافی را برای پوست شان فراهم کرده اند ، در صورتی که کاملا اشتباه است و در طی روز ممکن است هوا سرد شود یا با آب داغ کار کنید و … که همگی این ها چربی پوست را از بین برده و نیاز به استفاده مجدد از مرطوب کننده را دارید . پس بعد از هربار استفاده از مواد شوینده و یا کار با آب داغ حتما از مرطوب کننده مجددا استفاده نمایید .

عدم استفاده از مرطوب کننده بر روی پوست های جوش دار : افراد بر این باورند که روی جوش ها و یا پوست مستعد جوش نباید از مرطوب کننده استفاده کنند . در صورتی که کاملا در اشتباه می باشند و این پوست ها به دلیل تحت درمان بودن بیشتر خشک شده و نیاز به مرطوب کننده بیشتری دارند ، ضمن این که آنها می توانند از سرم های مرطوب کننده که فاقد چربی می باشد هم استفاده نمایند .

عدم تغییر نوع مرطوب کننده : گاهی اوقات افراد چندین سال از یک مرطوب کننده خاص استفاده می کنند که کاملا اشتباه بوده و با تغییر سن ، مواد مورد نیاز پوست هم تغییر می کند .

اشتباهات رایج حین مصرف مرطوب کننده

کلام اخر

سعی کنید همان طور که در این مقاله گفته شد برای خرید کرم مرطوب کننده وقت بگذارید و به راحتی از آن نگذرید . قبل از خرید کرم مرطوب کننده به نوع پوست خود توجه کنید و سپس مطابق با پوست خود آن را خریداری کنید . کرم مرطوب کننده را به صورت دورانی ، رو به بالا و همچنین آهسته به صورت خود بزنید . از این که ما را در این مقاله همراهی کردید سپاس گزاریم . اگر در این زمینه نجربه ای دارید با ما در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + دوازده =

دکمه بازگشت به بالا