آموزشی

نکاتی که قبل از خرید کرم ضد آفتاب باید بدانید

امروزه تمامی افراد برای جلوگیری از اشعه مضر نور خورشید از کرم ضد آفتاب استفاده می کنند تا پوستشان در برابر نور مستقیم خورشید دچار سوختگی نشود اما برخی از افراد معتقد هستند که کرم ضد آفتاب تنها مخصوص فصل های گرم هستند و در طی فصل های سرد هوا احتیاجی به ضد آفتاب نیست اما این تصور اشتباه است. بسیاری از برند های ضد آفتاب مختص تمامی پوست های چرب و خشک هستند و در فرم های متفاوتی مانند روغن ، کرم ، ژل و لوسیون و موم و اسپری وجود دارند در حالی که کرم‌ ها بیش ‌تر در قسمت صورت استفاده می‌ شوند و ژل ‌ها برای نواحی مو‌ دار پوست مناسب‌ هستند و لوسیون ‌های ضد آفتاب نیز برای بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند تا بتوانند به راحتی نیاز مشتری را برطرف کنند که انتخاب هر نوع از این ها بستگی به سلیقه فردی دارد. اما چرا باید از ضد آفتاب استفاده کنیم؟ اشعه های فرا بنفش خورشید از مهم ترین عامل های سرطان هستند بنابر این ضد آفتاب‌ ها با فیلتر کردن پرتو های فرا بنفش از احتمال ابتلا به سرطان پوست و سایر عوارض ناشی از قرار گیری در معرض این پرتو های مخرب را کاهش میدهد.
پرتو های فرابنفش نوع B یا به ‌اختصار UVB موجب قرمزی و آفتاب‌ سوختگی پوست می‌ شوند. مهم ‌تر اینکه عامل اصلی سرطان پوست به ‌حساب می ‌آیند که در برنزه‌ کردن و پیری زود رس پوست هم تا حدی موثر هستند. شدت تابش این پرتو ها به موقعیت جغرافیایی فصل و حتی زمان روز بستگی دارد در واقع قدرت کرم ضد آفتاب ‌ها برای مقابله با این طیف از پرتو ها را با معیار SPF می ‌سنجند که یعنی فاکتور محافظتی در برابر نور خوشید است.

 

تفاوت ضد آفتاب های فیزیکی و شیمیایی چیست؟

همانطور که همه ما میدانیم معمولا کرم ضد آفتاب دو نوع فیزیکی و شیمیایی دارند که هر کدام خصوصیت های مناسب خود را دارند که در ادامه این دو را با هم بررسی می کنیم.

 

ضد آفتاب های فیزیکی

ضد آفتاب ‌های فیزیکی مثل سپر روی سطح پوست هستند و مانع ورود پرتو های فرا بنفش به داخل پوست می‌ شوند. در فرمولاسیون این ضد آفتاب ‌ها از فیلتر هایی مانند زینک اکسید و تیتانیوم دی ‌اکسید استفاده می ‌شود. اگر پوست حساسی دارید بهتر است از این نوع ضد آفتاب استفاده کنید و این نوع ضد آفتاب ها مانند تمامی دیگر محصولات مزایا و معایب دارند که برخی از مزایا این محصول شامل:

 • به عمق پوست نفوذ نمی کند
 • باعث بسته شدن منافذ پوست نمی شود
 • تحریک پوستی ایجاد نمی کند
 • از پوست در برابر هر دو طیف UVB و UVA محافظت می کند
 • گرما را جذب نمی کند
 • کاهش قرمزی و التهاب پوست

علاوه بر این ها کرم ضد آفتاب فیزیکی معایب هایی شامل معایب زیر را دارد:

 • احساس سنگینی روی پوست ایجاد می کند
 • زودتر از روی پوست پاک می شود
 • مناسب برای زیر آرایش نیست
 • در صورتی که خوب روی پوست مالیده نشود رگه های سفید روی پوست بر جای میگذارد
پیشنهاد:
چطور صورت استخوانی داشته باشیم

 

ضد آفتاب های شیمیایی

ضد آفتاب‌ های شیمیایی پرتو های فرا بنفش را درست مثل اسفنج به خودشان جذب می‌ کنند در واقع این‌ ضد آفتاب ‌ها در فرمولاسیون‌ داخل محصول از ترکیبات فعالی مانند اوکسی ‌بنزون، آووبنزون، اوکتی‌ سالات، اوکتو کریلن، هوموسالات و اوکتی ‌نوکسات برخور دارند. اما این ‌دست ضد آفتاب‌ ها در مقایسه با انواع فیزیکی که در ادامه بررسی می ‌کنیم چه مزایا و معایبی دارند:

مزایا

 • روی پوست به‌ صورت لکه ‌های سفید در نمی ‌آیند
 • رقیق ‌تر هستند و راحت ‌تر روی پوست پخش و مالیده می ‌شوند
 • نسبت به آب یا عرق مقاوم‌ تر هستند

 

معایب

 • اثر این ضد آفتاب ‌ها تازه ۲۰ دقیقه پس از مالیدن روی پوست آغاز می ‌شود
 • شاید تحریک پوستی ایجاد کنند (در SPF های بالا معمولا تحریک کنندگی بیشتری دارند)
 • قدرت محافظتی‌ این ضد آفتاب ‌ها زیر تابش مستقیم فرا بنفش افت می کند که در چنین مواقعی باید در فواصل زمانی کوتاه ‌تری ضد آفتابتان را از نو بمالید
 • موجب تشدید قرمزی در پوست می ‌شوند و عارضه ‌ای پوستی که با قرمزی صورت را به همراه دارد
 • می ‌توانند منافذ پوست را ببندند و موجب تشدید آکنه شوند
 • ممکن است داخل چشم بچکند و احساس سوزش ایجاد کنند
 • قابل ‌توجه دوست‌ داران محیط ‌زیست که ترکیبات برای اکوسیستم دریایی چندان مناسب نیست

تفاوت ضد آفتاب های فیزیکی و شیمیایی چیست؟

تفاوت SPF های مختلف در چیست؟

مقدار SPF نشان‌ می ‌دهد هر ضد آفتابی چقدر از پوست ‌ما را در برابر تابش پرتو های فرا بنفش نوع B محافظت می‌ کند. این مقدار معمولا بین ۱۵ تا بالای ۵۰ است. بر خلاف تصور بسیاری از افراد SPF بالاتر به این معنی نیست که می‌ توانید مدت‌ زمان طولانی ‌تری بدون استفاده مجدد از ضد آفتاب در معرض نور خورشید بمانید. SPF هر مقداری که باشد باز باید هر دو ساعت ضد آفتاب‌ را از نو بمالید. نکته دیگر اینکه قدرت محافظتی SPF مقدار ۳۰ دو برابر SPF مقدار ۱۵ نیست. اتفاقا جالب است بدانید که قدرت محافظتی ضد آفتاب ‌ها در SPF های بالا فرق قابل ‌ملاحظه‌ ای با هم ندارد. حتی فرق ضد آفتاب ‌های دارای SPF مقدار ۳۰ هم با ضد آفتاب ‌های دارای SPF مقدار ۱۰۰ خیلی جزئی است. با این‌حال در اغلب منابع به استفاده از ضد آفتاب ‌های دارای SPF حداقل ۳۰ توصیه شده است.

چه نوع ضد آفتابی مناسب نیاز شما است؟

 • ضد آفتاب های ژلی را بیشتر برای نقاط مو دار بدن ( سر یا قفسه سینه اقایان ) استفاده می شود
 • ضد آفتاب های استیکی یا قلمی برای دور چشم به درد می خوردند
 • ضد آفتاب های کرمی برای پوست های خشک و استفاده روی صورت مناسب هستند
 • ضد آفتاب های اسپری را به دلیل استفاده راحت معمولا برای کودکان استفاده می شود

ضد آفتاب‌ صورت با ضد آفتاب بدن می ‌تواند از لحاظ فرمولاسیون متفاوت باشد، چراکه پوست صورت نسبت به سایر نقاط بدن حساس‌ تر است و گزینه دوم در خرید ضد آفتاب باید به نوع پوست‌ هم دقت کنیم. برای پوست ‌های خشک ضد آفتاب ‌های کمی و نرم ‌کننده مناسب ‌تر هستند. اما اگر پوست چربی دارید احتمالا از ضد آفتاب ‌های سبک‌ و مات رضایت بیشتری خواهید داشت. برای پوست های مستعد جوش و آکنه هم که حتما می‌دانید باید از ضد آفتاب ‌های فاقد چربی استفاده کنید. اگر هم پوست حساسی دارید باید به ترکیبات ضد آفتاب‌ ها فکر کنید. ضد آفتاب‌ های شیمیایی به ‌دلیل وجود ترکیباتی از قبیل PABA و دیوکسی‌ بنزون، اوکسی‌ بنزون و سولیسوبنزون ممکن است در برخی افراد موجب ایجاد تحریک پوستی شوند. اما ضد آفتاب‌ های فیزیکی برای پوست‌ های حساس ملایم‌ تر هستند.

پیشنهاد:
انواع براش های آرایشی

 

نکات مهم قبل از خرید ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب را باید در تمام طول سال استفاده کنیم. پس اگر کرم ضد آفتاب‌ را هر روز، آن هم هر بار به ‌مقدار کافی، استفاده کنید، طبیعتا نباید تا یک سال دوام بیاورد. اما متأسفانه بیشتر در استفاده از ضد آفتاب خساست عجیبی داریم و در هر وعده فقط ۲۵ تا ۵۰ درصد مقداری را که باید استفاده می ‌کنیم. تنها برای صورت و گردن چیزی حدود نصف تا یک قاشق چای‌ خوری کرم ضد آفتاب لازم است. در صورت داشتن پوشش باز باید برای هر دست و هر پا هم حداقل نصف قاشق چای ‌خوری کرم ضد آفتاب را در نظر بگیرید. البته این مقادیر بسته به سایز بدن می ‌توانند کمی کمتر یا بیشتر باشند. به ‌هر حال اگر ضد آفتابی دارید که از مدت ‌ها قبل برایتان باقی مانده است، حتما قبل از استفاده مجدد به تاریخ انقضای محصول نگاهی کنید. انقضای ضد آفتاب ‌ها اغلب دو تا سه سال پس از تولید است. اما تنها چک‌ کردن تاریخ انقضا کافی نیست. اگر ضد آفتاب ‌تان را ماه ‌ها در جای نا مناسب نگهداری کرده باشید، حتی درصورت مهلت ‌داشتن تا تاریخ انقضا شاید ببینید که تغییر شکل (ازلحاظ بافت) و بو داده است که در این ‌صورت دیگر قابل‌استفاده نیست و باید سراغ خرید ضد آفتاب جدید بروید.

استفاده از لوازم آرایشی تأثیری روی قدرت محافظتی ضد آفتاب ‌ها ندارد. اگر از ضد آفتاب و مرطوب‌ کننده جدا استفاده می‌ کنید، اول مرطوب ‌کننده و دوم ضد آفتاب‌ بمالید و بعد آرایش کنید. منتها کرم یا پماد دارویی باید قبل از حتی مرطوب‌ کننده استفاده شود و بعد استفاده از ضد آفتاب. بهتر است ضد آفتاب‌ تان را نیم ساعت قبل از خروج از منزل استفاده کنید و هر دو ساعت مجددا از نو بمالید. اما اگر پوست ‌تان آب خورد یا عرق کردید زودتر دست ‌به ‌کار شوید. درمورد ضد آفتاب‌ های ضد آب هم این طور فکر نکنید که به ‌کل در برابر آب و عرق مقاوم هستند و نیازی به تکرار ندارند بنابراین بهتر است ضد آفتابی که انتخاب می کنید در برابر آب مقاوم باشد تا در هنگام شنا یا عرق کردن، پاک نشود. ما در این مقاله شما را با نکاتی که قبل از خرید کرم ضد آفتاب باید بدانید آشنا کرده ایم امیدوارم مطالب مفیدی را در اختیار شما گذاشته باشیم و از اینکه ما را تا آخر این مقاله همراهی کرده اید از شما سپاسگزاریم. اگر در این زمینه تجربه ای دارید با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

دکمه بازگشت به بالا