آموزشی

راهکار هایی برای جوان ماندن

امروزه یکی از دغدغه‌ های بشریت ، دستیابی به جوانی و جوانسازی پوست و روش‌ هایی برای جوان ماندن است.متخصصان پوست روزانه مراجعین بسیاری دارند که برای رفع چین و چروک، بهبود پوست صورت، گردن و یا پوست دست ها به دنبال درمان مناسبی هستند . بسیاری از ما به دنبال را‌هکایی برای جوان ماندن هستیم ، اگرچه نمیتوانیم زمان را متوقف کنیم اما می توانیم با فرایند سالمندی با راهکار هایی ساده مقابله کنیم .

راهکارهایی برای جوان ماندن!

راز و رمز هایی برای جوان ماندن

دوری از نور خورشید : همیشه از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 30 استفاده کنید و دقت کتید مسدود کننده ماورا بنفش UVA و ماورا بنفش UVB باشد . اینکه هوا ابری یا افتابی باشد چندان مهم نیست ؛ اشعه ماورا بنفش همیشه وجود دارد . به خاطر داشته باشید که هرچند ساعت یک بار کرم ضد آفتاب را تمدید کنید . 90% نشانه های پیری مرتبط با میزان آسیب اشعه فرابنفش نور خورشید است . اشعه ماورا بنفش ، الاستین پوست را از بین برده و بافتی که قابلیت ارتجاعی خود را از دست بدهد، ظاهری مات پیدا کرده و همچنین شل می شود ؛ همچنین باعث تغییر رنگ پوست شده و لک های پوستی را به بار می آورد . البته این آسیب ممکن است سال ها ظاهر نشود ؛ بنابراین پیشگیری بسیار مهم است .

داشتن رژیم غذایی گیاهی : وقتی رژیم غذایی سالمی که عمدتا از سبزیجات و میوه ها تشکیل شده باشد و با غلات و پروتیین نیز همراه باشد؛ داشته باشید؛ سالم و جوان ماندن یکی از نتایج آن است. این رژیم غذایی، مواد غذایی کلیدی و مورد نیاز بدن را فراهم کرده و باعث جلوگیری از پیری می شود. مصرف میوه و سبزیجات، مصرف فیتوکیمکال ها را افزایش داده و آن ها را در برابر آسیب های رادیکال آزاد می کند.

نوشیدن مقدار زیادی آب : تک تک سیستم های بدن ما با آب کار میکنند ؛ در واقع مایعات ، سموم را از اندام های حیاتی بدن دفع می کنند . اگر میخواهید بدانید چطور به طور طبیعی جوان به نظر برسید ؛ باید گفت که هر روز بین 6 تا 8 لیوان آب تصفیه شده برای آبرسانی به پوست و حفظ نرمه آن بنوشید . خشکی و بی آبی بدن باعث می شود پوست چروک و خشک شده و همچنین در مقابل آب و هوای مناسب باعث می شود که بافت های پوست شاداب و جوان و سالم‌تر شوند .

راز و رمز هایی برای جوان ماندن

جوان ماندن به چه عواملی بستگی دارد؟

راز جوان ماندن پوست در سنین بالا

افزایش فعالیت فیزیکی :

ورزش می تواند کیفیت پوست را افزایش بدهد و روند پیری را  کاهش دهد . پوست سفت باعث ظاهری جوان در فرد می شود . ورزش می تواند کیفیت خواب را افزایش دهد ؛ وقتی چرخه خواب طبیعی باشد نتیجه این می شود که پوست و ظاهر کلی بدن تحت تاثیر قرار می گیرد و این یکی از راز های داشتن ظاهری جوان است . تحقیقات اخیر نشان داده است اگر به طور روزانه فعالیت داشته باشید و یا ورزش قوی با شدت بالا داشته باشید می توانید روند پیری را به راحتی کاهش دهید . چرا که ورزش جریان خوش را افزایش داده و اکسیژن و مواد غذایی را به سلول های پوست بدن منتقل می کند که باعث جوان به نظر رسیدن می شود .

اجتناب از مصرف تنباکو :

سیگار و قلیان از بدترین چیزهایی هستند که می تواند به پوست و بدن آسیب برساند . اگر قصد جوان ماندن را دارید از سیگار کشیدن دست بردارد . سیگار باعث کاهش ویتامین ث در بدن شده و منجر به تجزیه ی کلاژن و بروز چین و چروک می شود . سیگار کشیدن پوست را خشک و پیر کرده و همچنین چین و چروک های اطراف دهان را بیش تر میکند .

محدود کردن مصرف کافئین :

کافئین مانند هر مایع دیگیری ادرار آور است و باعث دفع مایعات بدن می شود و رطوبت بدن شمارا کم می کند. این امر همچنین از دست رفتن رطوبت پوست شمارا در پی خواهد داشت. هر نوشیدنی کافئین داری باعث می شود پوست شما کم آب شده و چروکیده و کسل به نظر برسید.

رژیم مراقبت از پوست :

مراقبت روزانه از پوست خود را با یک تمیزکننده شروع کنید سپس مرطوب کننده را روی پوست بزنید و پوست خود را مرطوب کنید تا محکم و انعطاف پذیر باقی مانده و احتمال بروز چین و چروک را کاهش دهد . موادی مانند عصاره چای سبز، ویتامین A ، C ، E و همچنین اسید هیالو رونیکدر برابر رادیکال های آزاد پوست شمارا محافظت کرده و همچنین باعث افزایش کلاژن و حفظ رطوبت پوست می شود .

افزایش مصرف مکمل های مغذی :

پیری پوست ناشی از عوامل زیستی است در حالی که برای محافظت از بدن خود ، اولین خط دفاعی باید مواد غذایی سالم باشد . برای جبران کمبود مواد مغذی موجود در رژیم غذایی ، مصرف مکمل های زیبایی و غذایی برای پوشش دادن شکاف هاست . مکمل ها همچنین میتوانند به شما کمک کنند تا سطح انرژی خود را افزایش داده و با بهبود وضعیت و عملکرد سیستم ایمنی و مبارزه با التهابات ، حس بهتری داشته باشید .

پیشنهاد:
آنچه که باید درباره استفاده از نوار بهداشتی بدانیم

در نظر گرفتن روش های زیبا شناسی

مراجعه منظم به متخصص پوست و زیبایی :

با گذشت زمان، چهره به دلیل از دست دادن چربی ، چین و چروک بیش تری را نمایان می کند . حالت های چهره می تواند باعث ایجاد خط عمیق شوند که باعث ایجاد ظاهر پیر و یا عصبی بشود . علاوه بر این با بالا رفتن سن رنگدانه ها و آکنه ها می توانند با بالا رفتن سن برجسته شوند . می توانید با مراجعه به متخصص زیبایی این موارد را تا حدی کنترل کنید .

در نظر گرفتن روش های زیبا شناسی :

تزریق بوتاکس یکی از روش های شایع جوان سازی پوست است : از تزریق بوتاکس می توان شایع ترین اقدام زیبایی در جهان نام برد . در این روش با تزریق سم به درون عضلات آن را را فلج کرده تا نتوانند حداقل از 4 تا 6 ماه خطوط ناشی از حرکت عضلانی را روی صورت ایجاد کنند . این تزریقات باید توسط یک فرد متخصص ، متخصص پوست یا جراح پلاستیک که کاملا با آناتومی عضلات آشنایی دارند ؛ انجام پذیرد . در غیر این صورت اگر توسط افراد نا متخصص در این امر این کار انجام گیرد باعث بروز عوارض متعددی چون لوچی ، افتادگی پلک و بروز علایم مسمومیت ناشی از سم و آلرژی می شود .

تزریق ژل یا فیلر برای از بین بردن چین و چروک : برای پر کردن خطوط خنده و چین ها و فرورفتگی ها می توان از ژل استفاده کرد . ژل پاژ یک ژل دائمی از جنس پلی آکریل آمید است که در برخی افراد باعث بروز عفونت پوستی و در عده ای موجب واکنش های حساسیتی می شود . از بین بردن عوارض ناشی از تزریق ژل گاهی بسیر مشکل و گاهی حتی ناممکن است . توصیه ما این است کحه اگر می خواهید با تزریق ژل پوست خود را جوان کنید حتما به متخصص پوست یا جراح پلاستیک مراجعه کنید و در مورد نوع ژل تزریقی حساسیت زیادی به خرج دهید .

یکی از راه های جوان سازی پوست تزریق چربی است : یکی از روش های جوان سازی پوست صورت و همچنین پوست دست ها ، تزریق چربی خود فرد است ؛ به این معنی که چربی از ناحیه ای مانند باسن یا ران و یا اطراف زانوهای فرد برداشته و در ناحیه صورت تزریق می شود .

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت : در این روش از فاکتور های رشد پلاکتی فرد برای تحریک کلاژن سازی خودش استفاده می شود . از پلاسمای غنی از پلاکت می توان بعد از لیزر درمانی و به صورت مخلوط با چربی فرد برای افزایش دوام چربی و نیز کلاژن سازی و تحریک آن در تزریق چربی استفاده کرد .

جوان سازی پوست با لیزر جوان ساز : لیزرهای جوان ساز دو دسته هستند ؛ یکی لیزرهای تهاجمی که زخم ایجاد می کنند و دیگری لیزرهای غیر تهاجمی که زخم ایجاد نمی کنند. برای جوان سازی پوست با لیزر ، امکان دارد نتایج مطلوبی داشته باشد اما فرد حداقل 7 تا 10 روز را باید در منزل استراحت کند . همچنین خطر لک شدن پوست، باقی ماندن قرمزی پوست به مدت طولانی و حتی خطر رخداد جوشگاه وجود دارد .

جوان ماندن به چه عواملی بستگی دارد؟

نکاتی ساده برای جوان ماندن

مصرف پروتئین :

بدن ما نیاز به یک منبع برای ساخت کلاژن و الاستین پوست نیاز دارد . خوردن کمی پروتئین با کیفیت بالا در هر وعده غذایی مارا به این هدف می رساند . مثل مصرف ماست ساده یونانی در صبحانه ، لوبیا و نخود در ناهار و ماهی در وعده شام .

مصرف چربی بیش تر :

امگا3 که در ماهی های روغنی و آجیل و دانه ها یافت می شود باعث کاهش خشکی و پیری و لاغر شدن پوست می شود . همچنین امگا3 شامل اثرات ضد پیری ای مانند محافظت از پوست در برابر آسیب اشعه فرابنفش ، حفاظت در برابر رایکال های آزاد ، کمک به مسدود کردن ترشح آنزیم ها و کاهش التهاب در بدن می شود .

بی خیالی و حساس نبودن نسبت به مسائل بی اهمیت :

جوان ماندن در واقع به معنای استرس کمتر است . بخشی از روز خود را به مدیتیشن و یا تنفس عمیق داشته باشید ؛ نگرانی هایتان را کم تر کنید و به خودتان کمک کنید تا به طور طبیعی جوان به نظر برسید . استرس و افسردگی درمان نشده ، انزوای اجتماعی و اضطراب می تواند باعث افزایش سن سلولی شود .

مصرف نکردن کالری بیش از حد :

خوردن کالری هرچه کمتر با طول عمر در ارتباط است و مطالعات نشان داده که ورزش کردن و محدود کردن کالری های مصرفی باعث کاهش هورمون تیروییدT3، کم کردن متابولیسم و کند کردن روند پیری است.

تمرین دادن مغز :

همنطور که ورزش فیزیکی به تناسب ذهن و حافظه بلند مدت و تمرکز کمک می کند ؛ تمرینات مغزی نیز قادر به آموزش مغز و ادامه کاهش شناختی حداقل تا 10 سال باشد .

ذهن را با پازل و سودوکو ، یادگیری زبان و مهارت های جدید و یا نواختن فعال نگه دارید .

آب کردن شکم :

حفظ وزن مناسب و سالم کلید جوان شدن است؛ پس از شر چربی های دور شکم خلاص شوید.

تجمع چربی نه تنها نشانه سالخوردگی است؛ بلکه تقریبا سه برابر خطر زوال عقل را بالا می برد و اضافه وزن می تواند تا 7 سال طول عمر را کاهش دهد. همچنین شمارا در معرض خطر بروز بیماری هایی مانند دیابت و بیماری های قلب و عروقی قرار می دهد که خطر مرگ و میر را افزایش می دهد .

پیشنهاد:
مواد شیمیایی مضر در لوازم آرایشی

 

فراموش نکردن خواب :

خوابیدن بیش تر به این معنی نیست که شما جوان می مانید ؛ بلکه کم خوبی است که باعث پیری زود رس می شود . در واقع خواب کافی یکی از نکات کلیدی جوان ماندن است .

خوابیدن کم تر 6 ساعت در مردان یا زنان در یک شب باعث کوتاه شدن تلومراز و نه سال مسن تر از سن واقعی به نظر رسیدن می شود . نداشتن خواب کافی رشد مغز را افزایش نمی دهد و یادگیری و حافظه را تحت تاثیر قرار می دهد .

مواد طبیعی که پوست شما را جوان نگه می‌دارد

مواد طبیعی که پوست شما را جوان نگه می‌دارد

  • گوجه فرنگی

ماسک تهیه شده از برش ها گوجه فرنگی می تواند پوست خسته و کدر شما را از این رو به آن رو کند . برای بازیابی طراوت و شادابی پوست تان و داشتن پوستی ملایم و مرطوب هفته ای یکبار به مدت بیست دقیقه برش ها گوجه فرنگی را روی پوست تان ببمالید . اگر پوست تان کمی ملتهب است یا اگر احتمال می دهید پوست تان دچار سوزش شود از آب گوجه فرنگی به جای خود گوجه فرنگی استفاده کنید . اگر می خواهید صورت تان کمی بازتر شود می توانید پوره ی گوجه فرنگی و روغن زیتون را باهم مخلوط کتید و از این ماسک روی پوست صورتتان بگذارید .

  • سیب زمینی

سیب زمینی یکی از درمان های عالی برای جوان سازی پوست است . پاکسازی و روشن شدن پوست از خواص سیب زمینی است و خواص ضد چروک انکار ناپذیری دارد . می توانید سیب زمینی خام رنده شده یا آب آن را به مدت 15 دقیقه روی پوست تان بگذارید . برای حفظ خاصیت ارتجاعی پوست و یا پاک سازی آن و روشن تر شدن رنگ پوست تان می توانید به ماسک تان کمی آبلیمو نیز اضافه کنید .

  • لیموترش

لیمو ترش برای سفید کردن پوست و از بین بردن لکه های پوستی و از بین بردن جای جوش و آکنه بسیار موثر است . لیمو ترش پوست را شفاف می کند تا جایی که متوجه باز تر و روشن تر شدن آن خواهید شد . اب لیمو ترش مانند لوسیون های تونر ( تونر ها اثرات باقی مانده مواد آرایشی روی پوست را پاک می کند. ) با کمی آب مخلوط کرده و روزانه روی صورت بمابید .

 

  • آلوئه ورا

اگر آلوئه ورا یا تکه های خرد شده ی آن رو روی پوست خود بمالید ؛ خواص و تاثیر شگفت انگیز آن را روی پوست خود می بینید . انواع ماسک های آلوئه ورا پوست شما را روشن و درخشان تر می کند و در درمان آکنه موثر است و برای از بین بر دن جای جوش و لکه های صورت بسیار مناسب است . همچنین جای سوختگی جزئی را نیز برطرف می کند . آب آلوئه ورا را مانند لوسیون به صورت خود مالیده و تکه های ژله ای آن را به صورت پوره دربیاورید و هفته ای یک بار به مدت 10 دقیقه روی صورت خود بگذارید .

آلوئه ورا

  • خیار

خیار ماده ای است که از شادابی و جوانی پوست شما محافظت می کند و ماسک خیار یکی از بهترین روش های درمان جوش صورت است . برش های خیار را روزانه به مدت 15 دقیقه روی صورت تان بگذارید .

  • عسل

عسل ماده ای سرشار از مواد معدنی و به عنوان یکی از مرطوب کننده های پوست شناخته می شود . عسل می تواند روند بازسازی و جوان سازی پوست را سرعت ببخشد . اگر به مصرف عسل برای پوست خود عادت کنید متوجه خواهید شد که حتی روی چروک های عمیق هم تاثیر فوق العاده ای دارد . البته توجه داشته باشید اگر پوست حساسی دارید عسل گزینه ی مناسبی برای پوست شما نیست . شما می توانید عسل را روی پوست صورت و گردن خود بمالید و بعید از 20 دقیقه بشویید. برای تهیه ماسکی که از پیری جلوگیری کند می توانید عسل و دارچین را به میزان مساوی مخلوط کنید و به عنوان ماسک روی صورت خود بگذارید .

  • ویتامین E

ویتامین E را می توانید به صورت کپسول هایی از داروخانه تهیه کنید . می توانید از محتویات این کپسول در تمام محصولات پوستی خانگی خود بهره ببرید. این ویتامین می تواند روند بازسازی و بهبود پوست را سرعت ببخشد و رنگ پوست تان را بازتر کند و چروک ها را از بین ببرد. سعی کنید مقداری از این ویتامین را به محصولات پوستی خود مانند کرم اضافه کنید و به عنوان مرطوب کننده آن را استفاده کنید .

 

کلام آخر

به خاطر داشته باشید که سلامت درون بدن شما روی صورت و ظاهر شما نیز تاثیر می گذارد ؛ با این حال به این نکته توجه داشته باشید عواملی مانند ژن و زمان می تواند برخلاف تمام تلاش های ما ، از کنترل خارج شوند . اما با رعایت موضوعات گفته شده امید است این موضوع را تا حد زیادی تحت کنترل داشته باشیم و خودمان را مدت طولانی تری جوان و شاداب نگه داریم و روند پیری را کند کنیم . از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بودید از شما متشکریم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − دوازده =

دکمه بازگشت به بالا