آموزشی

آنچه که باید درباره استفاده از نوار بهداشتی بدانیم

نوار بهداشتی چیست؟

در گذشته در بعضی از مناطق به دلیل دسترسی سخت به داروخانه ها بانوان بیشتر از پارچه به جای نوار بهداشتی استفاده می کردند اما امروزه در همه ی داروخانه ها می توانید آن را خریداری کنید . نوار بهداشتی دارای دو نوار چسبی در طرفین است که به داخل لباس زیر چسبیده و مانع از رسیدن خون به لباس و بدن می شود . نوار بهداشتی های امروزی به صورت استریل و از پنبه و الیاف مصنوعی ساخته می شوند که در آن ها از مواد جاذب مایع نیز استفاده می شود که زنان برای جلوگیری از نفوذ خون خارج شده از دستگاه تناسلی خود به لباس آنها و برای رعایت موارد بهداشتی و … از آن استفاده می کنند .

انواع نوار بهداشتی:

 • نوار بهداشتی و پدهای بال دار
 • نوار بهداشتی ساده و پدهای ساده
 • نوار بهداشتی های شبانه
 • نوار بهداشتی روزانه
 • پدهای روزانه براي ترشحات روزانه
 • پدهای پنبه ای و مصنوعي براي پوست های حساس
 • نوار بهداشتی و پد معطّر

نوار بهداشتی چیست؟

پدهای یک بار مصرف : پدهای یک بار مصرف مخصوص شب هستند و با یک لایه نازک و بلند ساخته می‌شوند .
این پدها به قدری ظریف هستند که وجود آن را در لباس زیر خود احساس نمی‌کنید و عموما برای پیش از قاعدگی یا روزهای پایانی توصیه می‌شود ؛ زیرا برخی از خانم ها به دلیل قطر بسیار کم این پدها دلواپس نشت خون به لباس و رختخواب خود هستند .

پدهای قابل شستشو : در گذشته خانم‌ها از پارچه‌های پنبه‌ای برای دوران قاعدگی خود استفاده می‌کردند که این امر نیز امروزه به شکل متفاوت‌تری دنبال می‌شود .
پدهای نخی پد هایی هستند که تنها برای یک دوره قابلیت استفاده را ندارند بلکه شما می توانید تا مدت‌ها از آن استفاده کنید . این پدها درست شبیه نوار بهداشتی داخل لباس زیر قرار داده می‌شوند . خانم‌ها می‌توانند از دو یا سه پد قابل شستشو استفاده کنند و روزی سه بار به تعویض آن بپردازند و هر بار پس از شستن و خشک کردن آن در آفتاب ، یا عدم وجود آفتاب آن را با اتو خشک و ضد عفونی کنند و مجددا از آن استفاده کنند
.

تامپون فنجان قاعدگی : تامپون فنجان قاعدگی از نوع نوار بهداشتی با قابلیت شستشو است و برای کسانی که می‌خواهند در هزینه‌های مصرفی خود صرفه جویی داشته باشند این گزینه انتخاب مناسبی است . استفاده از تامپون فنجان قاعدگی شاید برای بار اول سخت باشد ، اما ما به شما یک راهکار مؤثر را توصیه می کنیم . این نوار بهداشتی شبیه یک قیف است که با استفاده از مواد سیلکونی ساخته شده و قابلیت انعطاف پذیری آن بسیار بالا است . زمانی که از آن استفاده می کنید خون داخل کاسه جمع می شود و شما می توانید با خالی کردن خون داخل کاسه از آن دوباره استفاده کنید . به شما توصیه می‌شود هر ده ساعت یک بار روند شستشوی آن را دنبال کنید . برای راحتی بیشتر در حین استفاده به شما توصیه می کنیم قبل از استفاده آن را داخل آب جوش بیندازید تا به خوبی نرم و انعطاف پذیر شود .

نوار بهداشتی تینکس : پزشکان به خانم ها توصیه می کنند که در دوران قاعدگی از نوار بهداشتی خیلی کم استفاده کنند . تا بسته شدن فضای مرتبط با دهانه رحم و دستگاه تناسلی سبب بروز بیماری های عفونی و قارچی نشود . زمانی که خانمی برای مدت طولانی از یک نوار بهداشتی استفاده می کند بدون شک محیط را ، بستری مناسب برای رشد میکروب ها و بیماری های عفونی شکل می دهد . از همین رو توصیه می شود از نوار بهداشتی تینکس استفاده شود . 

استفاده از نوار بهداشتی تینکس چگونه است ؟ این نوار بهداشتی درست شبیه لباس زیر شما است با این تفاوت که یک پد مخصوص و جاذب با لایه ای بسیار نازک داخل لباس قرار داده شده است تا مانع از نشت خون به لباس روی شما شود . شما می توانید با پوشیدن این نوار بهداشتی شبیه لباس زیر روند استفاده از آن را دنبال کنید .

نوار بهداشتی معمولی :  نوار بهداشتی‌ های روزانه ، که خانم‌ها در زمان قاعدگی خود استفاده می‌کنند دو نمونه است . نوار بهداشتی بالدار و نوار بهداشتی ساده که روند نصب هر کدام متفاوت است . طریقه استفاده از نوار بهداشتی بالدار ساده است دو نوار چسبی در کنار های آن دیده می‌شود که سبب محکم تر شدن آن روی لباس زیر شما می شود . در حالی که همین نوار بهداشتی به شکل ساده این دو لبه اضافه را ندارد و تنها از چسب پشت آن برای اتصال به لباس زیر استفاده می شود .

انواع نوار بهداشتی 

شیوه‌های استفاده از نوار بهداشتی

استفاده از نوار بهداشتی‌های بالدار

 • نوار بهداشتی با یک پوشش چسبی در نظر گرفته شده است که شما در ابتدا این لایه را از نوار جدا کنید . سپس قسمتی که چسبندگی آن با دست کامل احساس می‌شود را روی لباس زیر خود قرار دهید .
 • پس از قرار دادن با دست خود به خوبی نوار را روی لباس فشار دهید تا از سفت شدن آن مطمئن شوید .
 • پس از چهار ساعت نوار بهداشتی را برداشته و داخل یک روزنامه یا دستمال کاغذی بزرگ قرار دهید .
 • در یک نایلون و سپس داخل سطل زباله بیندازید .
 • استفاده از نوار بهداشتی بالدار نیز به همین شکل است کافی است لایه چسبی دو طرف نوار که شبیه پروانه است را جدا و سپس روی لباس زیر خود فیکس کنید.
پیشنهاد:
رنگ مو های فانتزی

استفاده از نواربهداشتی های قابل شستشو

استفاده از نوار بهداشتی قابل شستشو دیگر شبیه نوار بهداشتی‌ های مشبکی و بالدار یا ساده نمی باشد . برای استفاده از آن ها نیاز به ضد عفونی کردن و شستشوی اصولی نیست زیرا پس از استفاده ، تعویض و دور انداخته می‌شوند . برخی از خانم ها به دلیل حساسیت به نوار بهداشتی یا روند تکرار استفاده از نوار از گذشته تا کنون به شکل سنتی همچنان تمایل دارند از پدهای قابل شستشو استفاده کنند . به این دسته از افراد توصیه می شود :

 • دستمال‌های پارچه ای را زود به زود تعویض و فوراً با آب سرد و صابون آن را بشورند.
 • پس از شستشو در مجاورت با آفتاب حتماً دستمال‌ها خشک شود در غیر این صورت از اتو برای ضد عفونی کردن آن استفاده شود .
 • در صورتی که لکه‌ای روی دستمال پارچه ای مشاهده شد می‌توانید با وایت واژن و آب آن را از بین ببرید ؛ اما اگر لکه پاک نشد حتماً آن را دور بیندازید .
 • برای این که خون به لباس شما ترشح نکند توصیه می‌ شود از شرت‌های لایه پلاستیکی یا به اصطلاح شورت‌ های شورت واژن استفاده کنید .

شیوه‌های استفاده از نوار بهداشتی

 

 استفاده از نوار بهداشتی های تامبون

استفاده از نوار بهداشتی تامبون که یکی از پر طرفدارترین نوار بهداشتی برای زنان کشورهای توسعه یافته است روند بسیار ساده ای را دنبال می کند . تامبون از پنبه جاذب ساخته شده است و زمانی که داخل واژن قرار داده می شود به سرعت خون را جذب و مانع از نشت آن به لباس زیر می شود . تامبون های یک بار مصرف بهتر است هر هشت ساعت تعویض و پس از استفاده دور انداخته شود . برای استفاده از این پد بهداشتی به راهکارهای ارائه شده توجه کنید .

 • ابتدا دست های خود را با آب و صابون به خوبی بشورید و لایه پلاستیکی تامبون را بردارید .
 • با حالتی راحت بنشینید و با یک دست خود دهانه رحم خود را باز کنید و با دست دیگر تامبون را از قسمت نازک‌تر به داخل فشار دهید .
 • زمانی که لوله بزرگ تر داخل واژن قرار گرفت فشار دادن برای وارد شدن تامبون را متوقف کنید .
 • پس از وارد شدن از انگشت وسطی خودتان همراه با شصت برای خارج کردن اپلیکاتور استفاده کنید . مطمئن شوید که نخ از واژن خارج شده باشد تا در زمان خارج کردن تامبون با مشکل جدی روبرو نشوید .
 • اگر احساس ناراحتی می کنید مطمئن باشید که نوار بهداشتی تامبون را به خوبی داخل واژن قرار نداده اید . بدون شک برای بار دوم و سوم دست تان می آید که چطور باید از آن استفاده کنید .

استفاده از نوار بهداشتی های دوران قاعدگی ( فنجان قاعدگی )

استفاده از فنجان قاعدگی روند سخت و پیچیده ای ندارد . کافی است یک بار امتحان کنید تا هزینه کم تری را در دوران قاعدگی بپردازید . شما می‌توانید کاپ قاعدگی را داخل ظرف آب جوش بیندازید به شکلی که کاپ به سطح زیرین و کنارهای قابلمه برخورد نکند و شکل اولیه خود را به دلیل حرارت بالا از دست ندهد . پس از این که به خوبی سرد شد اما همچنان نرمی خود را داشت دیگر زمان استفاده از آن فرا رسیده است . بنا به دلایلی ممکن است در حین استفاده از فنجان با نشت و مشکل جدی روبرو شوید .

 • اگر درون رحم شما دستگاه iud قرار داشته باشد استفاده از کاپ قاعدگی شما را کمی با مشکل روبرو می کند .
 • ویژگی و شکل دهانه رحم شما به دلیل شکاف های ناشی از زایمان ، عقب رفتگی دهانه رحم و یا زخم شدن و کوتاه شدن آن می تواند دلیل دیگری برای حس ناراحتی در شما در حین استفاده از کاپ قاعدگی باشد .
 • در نهایت اندازه نامناسب و سایز کاپ می تواند دلیل دیگری باشد که باید با توجه به تعداد زایمان های خود و سن و سال تان سایز آن را انتخاب کنید .
 •  اندازه ۲۳، ۲۸، ۳۲ و ۳۷ اندازه هایی هستند که برای خرید در پیش روی شما قرار دارند .
پیشنهاد:
نحوه استفاده صحیح از سایه چشم

استفاده از نوار بهداشتی های تینکس

استفاده از نوار بهداشتی تینکس را اگر تا کنون نمی دانستید از این پس با آن آشنا شوید . این سبک از نوار بهداشتی درست شبیه لباس زیر شما است اما وجود یک لایه مشمایی این تفاوت را بارز تر به تصویر کشیده است . نوار بهداشتی تینکس به دلیل عدم تبادل هوا باعث بروز بیماری های قارچی می شود ؛ اما ظرفیت جذب بالای آن در دوران قاعدگی یکی از شعارهای اصلی ارائه این محصول به بازار محسوب می شود . در روزهای اولیه ی دوران قاعدگی که حجم خونریزی زیاد است می‌توانید از این محصول همراه با یک پد بهداشتی استفاده کنید .

 • در ابتدا توصیه می شود مدت زمان استفاده از آن خیلی طولانی مدت نباشد .
 • حتماً در دورانی که خونریزی شما زیاد است از پدهای بهداشتی همراه با این شورت پلاستیکی استفاده کنید .
 • در روزهایی که خونریزی کمتری دارید توصیه می شود دوش بگیرید و از هیچ نوار بهداشتی استفاده نکنید .

شیوه‌های استفاده از نوار بهداشتی

 

هرچند ساعت یک بار باید پد نوار بهداشتی را عوض کرد ؟

تنوع محصولات برای مدیریت بهداشت جنسی زنان در دوران قاعدگی ، باعث می شود تا زنان و دختران در هر شرایط و دوره ای از زندگی بتوانند پاسخ مناسبی برای نیازهای بهداشتی خود داشته باشند . با توجه به ميزان و شدت خون ريزي می توانید نوار بهداشتی خویش را انتخاب و خريداري کنید . لوازم آرایشی و بهداشتی ازجمله نوار بهداشتی در داروخانه ها ، فروشگاه های زنجیره ای ، سوپر مارکت ها می توان خريداري کرد . مهم نیست که جریان خون شما منظم ، متوسط و یا زیاد است . شما باید پد بهداشتی خود را هر 4 ساعت یک بار عوض کنید . چنانچه نوار بهداشتی شما تمیز و خشک است به آن توجه نکنید چراکه خون در پد شما جاری شده و باتوجه به طراحی نوار بهداشتی خون در آن لخته مي شود . اگر این کار را انجام ندهید سبب عفونت در میکروارگانیسم شما مي شود . اگر شدت خون ريزي شما زیاد هست باید هر دو ساعت یک بار نوار بهداشتی شما تعویض شود . جمع شدن خون بر روی نوار بهداشتی سبب بوی بد مي شود بنابراین تعویض نوار بهداشتی بسیار مهم بوده و تا پیش از این که میکروارگانیسم ها و باکتری های موجود در مهبل سبب پخش سریع حرارت و رطوبت در نوار بهداشتی نشوند آن را باید تعویض کرد . پیش از تعویض حتما ناحیه مهبل را بشویید و سپس آن را خشک کنید  و نوار بهداشتی جدید را قرار دهید

در صورتی که از دستمال پارچه‌ای به جای نوار بهداشتی استفاده می‌کنید به نکات زیر توجه کنید:

 • دستمال های مورد استفاده را زود به زود عوض کنید .
 • فوراً دستمال استفاده شده را با آب سرد و صابون بشویید .
 • دستمال ها را در آفتاب خشک کنید و بعد از خشک شدن اتو کنید .
 • اگر لک های موجود در دستمال از بین نرفت از وایتواژن استفاده کنید و خوب آب بکشید .
 • اگر لک های موجود بر روی دستمال از بین نرفتند و تمیز نشدند ، آن را دور بیاندازید .
 • برای این که ترشحات قائدگی به خارج از لباس زیر نشت نکند ، از شورت های مخصوص که در فاق آن از یک لایه پلاستیک استفاده شده است و اصطلاحاً به آن شورت واژن مي گويند ، استفاده کنید .

توصیه‌هایی در دوران قاعدگی

 • استحمام هر روزه در لیست کاری شما در دوران قاعدگی قرار داده شود .
 • از غذاهای مقوی استفاده شود تا در این دوران دچار ضعف نشوید .
 • ترجیحاً کارهای سنگین و سخت را در دوران قاعدگی خود بهتر است انجام ندهید .
 • ورزش های سخت و پیاده روی های طولانی مدت در دوران قاعدگی به سلامت شما آسیب وارد می کند ، از این رو در دوران قاعدگی خود از انجام دادن این کار ها خودداری کنید .
 • اصول و قواعد استفاده از نوار بهداشتی را به خوبی بیاموزید .

 

هرچند ساعت یک بار باید پد نوار بهداشتی را عوض کرد ؟

کلام اخر

همان طور که گفته شد از نوار بهداشتی ، استفاده کنید که در دوران قاعدگی خود احساس راحتی کنید و دچار بیماری های قارچی نشوید . سعی کنید هر چند ساعت یک بار پد نوار بهداشتی خود را عوض کنید و در صورتی که از دستمال پارچه ای در دوران قاعدگی خود استفاده می کنید آن را تمیز بشویید و برای خشک کردن آن از نور خورشید کمک بگیرید . در دوران قاعدگی نیز از غذاهای مقوی استفاده کنید ، هر روز حمام بروید ، کار های سنگین انجام ندهید و… سپاسگزاریم از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید . اگر شما عزیزان نیز در این زمینه تجربه ای دارید با ما در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

دکمه بازگشت به بالا